Paylaşım

Tüketici Güveni Ağustos Ayında Düşüş Gösterdi


 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, tüketici güven endeksi bir önceki aya kıyasla %0,3 oranında azaldı ve 71,1'e indi. Detaylar haberimizde...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile hazırlanan, Ağustos ayı tüketici güven endeksi rakamları açıklandı. Buna göre, Temmuz ayında 71,3 olan tüketici güven endeksi, Ağustos’ta %0,3 oranında bir düşüşle 71,1 seviyesine indi.

Hanenin maddi durum beklentisinde herhangi bir değişiklik olmadı ve 91,9 düzeyinde kaldı.

Bu durum, hanenin maddi durum beklentisinde Temmuz ayından bu yana ne olumlu ne de olumsuz hiçbir değişiklik olmamasından kaynaklandı. Genel ekonomik durum beklentisinde ise artış gözlendi. Temmuz’da 95,7 olan ekonomik beklenti bu ayki verilerde %2,3 artışla 97,9 olarak açıklandı. Söz konusu artış ise, halkın önümüzdeki bir yıl içerisinde genel ekonomik durumun daha iyiye gideceği yönünde beklentilerinin artmasından kaynaklandı.

TÜİK verilerine göre, işsiz sayısı beklenti endeksi bir önceki aya göre %2,6 oranında azaldı ve 72,4’e indi.

Mayıs ayı işsizlik rakamlarına baktığımızda, 3 milyon 225 bin kişinin halen işsiz olduğunu görmekteyiz. Bu sayıya elbette kayıt dışı işsizler dahil değil. Ancak buna rağmen, tüketicinin önümüzdeki 12 aylık süreçte işsiz sayısında düşüş beklemesinden kaynaklı olarak, işsiz sayısı beklentisi 72,4’e düştü.

Merkez Bankası ve TÜİK ortak çalışması olan verilerde son olarak tasarruf etme ihtimali yer alıyor. Ağustos’ta tasarruf etme ihtimalinin de düştüğü kaydedildi.

Halkın tasarruf etme ihtimali endeksi Temmuz ayında 23,3 seviyesindeydi. Söz konusu veri Ağustos’ta 22,4’e geriledi. Geçtiğimiz günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, yılın ilk yarısında tasarruf mevduatının genel olarak 55 milyar lira artış gösterdiği bildirilmişti. İller bazında bakıldığında ise kişi başı tasarruf mevduatını en çok artıran ilin İstanbul olduğu açıklandı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın