Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Yükselişte!

Temmuz ayı tüketici güven endeksi açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, endeks geçtiğimiz aya kıyasla %1,9 artış göstererek, 71,3 olarak açıklandı.
Tüketici Güven Endeksi Yükselişte!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ortak çalışması olarak yürütülen, tüketici güven endeksi sonuçları açıklandı. Buna göre endeks geçtiğimiz aya göre %1,9 artış olduğunu gösterdi. Bu artışla birlikte Temmuz ayı tüketici güven endeksi 71,3 seviyesine çıkmış oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi, bir önceki aya göre %2,1 oranında arttı ve Temmuz’da 91,9 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi tam tersi yönde düşüşe geçti. Beklenti bir önceki aya göre %1,6 azalarak 95,7 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi Haziran ayında 97,3’tü. Ancak bu ay, 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun düzeleceğine inanan kişi sayısının azalmasının etkisiyle güven kaybetti ve 95,7’ye indi.

İşsiz sayısı beklentisinde de artış meydana geldi. Endeks, Haziran ayına kıyasla %5,2 artarak 74,4’e yükseldi.

Geçtiğimiz günlerde TÜİK, Nisan ayı işsizlik rakamlarını açıklamıştı. Buna göre Mart ayında %11,7 olan işsizliğin, Nisan’da %10,5’e gerilediğini gördük.

Haziran ayında 22,1 olan tasarruf etme ihtimali, Temmuz’da %5,8 artışla 23,3 değerine yükseldi.

Tasarruf etme ihtimali endeksindeki bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönem içerisinde, tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

Haziran ayı tüketici güven endeksi, bir önceki aya göre %3,8 düşüşle 70 seviyesine inmişti.

Haziran ayı tüketici güven endeksi verilerinden de hatırlatma yaparsak; tasarruf etme ihtimali ve ekonomik durum endeksi gibi genel verilerde beklentilerin düştüğünü görmüştük. TÜİK ve TCMB işbirliği ile hazırlanan anket sonuçlarına göre, halk işsizliğin biteceği yönünde de oldukça karamsardı. Temmuz ayı verilerinde ise bu durumun bir nebze de olsa düzeldiğini söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum