Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güveni Temmuz Ayında Artışa İşaret Etti

TÜİK, TCMB ile işbirliği içerisinde yürüttüğü tüketici eğilim anketinin sonuçlarını açıkladı. Buna göre Temmuz ayına ait tüketici güveni verileri şu şekilde;
Tüketici Güveni Temmuz Ayında Artışa İşaret Etti

TÜİK ve TCMB tarafından hazırlanan sonuçlara göre; tüketici güveni Temmuz ayında, Haziran ayına göre yüzde 4 oranında artış kaydetti. Böylece Haziran ayında 70,3 olarak ölçülürken, Temmuz ayında 73,1 olarak gerçekleşti. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise 92 seviyesine işaret etti. Endeksin bir önceki aya göre yüzde 3,3 oranın arttığı sonucu elde edildi.

Temmuz ayında 92 seviyesinde gerçekleşen hanenin maddi durum beklentisinde görülen artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağı beklentisinin azalmadığına işaret etti.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise 96,3 seviyesinde gerçekleşti. Bu endeks, Haziran ayında 92,1 seviyesindeyken, Temmuz ayında yüzde 4,6 oranında artışa işaret etti. Genel ekonomik durum beklentisi endeksinde görülen artış ise gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha kötü olacağı tahmininde bulunan tüketicinin, Haziran ayına göre azaldığına işaret etti.

Temmuz ayında işsiz sayısı beklentisi endeksi ise Haziran ayına göre yüzde 1,9 oranında arttı ve 76,9 oranında gerçekleşti. İşsiz sayısı beklentisi endeksindeki artış da gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin sayısının azaldığını gösterdi.

Tasarruf etme ihtimali endeksi, Temmuz ayında 27,1 seviyesinde gerçekleşti ve Haziran ayına göre yüzde 10,2 oranında artışa işaret etti. Endeks, Haziran ayında 24,6 oranında gerçekleşmişti. Bu artış ise gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketici sayısının bir önceki aya göre arttığını gösterdi.

Hatırlayacağınız gibi Nisan ayına ait işsizlik rakamları, yüzde 9,6 ile düşüşe işaret etmiş ve 201 bin kişi azalmıştı. 3 milyon 86 bin kişi olan işsizlik rakamları, işsiz sayısı beklenti endeksindeki artış ile birlikte iyimserliğe işaret ediyor. Enflasyon ve faiz oranlarında görülecek düzelmeye yönelik güvenin de arttığı görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum