Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Temmuz’da Yüzde 2 Düşüşle 56,5 Oldu

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre tüketici güven endeksi Temmuz ayında 56,5 seviyesinde gerçekleşti.
Tüketici Güven Endeksi Temmuz’da Yüzde 2 Düşüşle 56,5 Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz 2019 dönemine ait tüketici güvene endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre Haziran ayında 57,6 seviyesinde gelen endeks, Temmuz’da yüzde 2 oranında azalarak, 56,5’e geriledi.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ortak çalışması olarak yürütülen, tüketici eğilim anketi sonuçlarıyla hesaplanan tüketici güven endeksi rakamları yayımlandı.

Tüketici Güven EndeksiTüketicilerin genel ekonomiye dair beklentileri, maddi durumu, harcama ve tasarrufları gibi kriterler baz alınarak hesaplanan tüketici güven endeksi, bir önceki aya kıyasla geriledi. Yüzde 2 azalma olan endeksin, alt kalemlerinin hepsinde düşüş gözlendi. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi %1,7 azalarak 77 seviyesine geriledi. Bu endeks Haziran ayında %5,9’luk arışla 78,3 olarak gerçekleşmişti.

Haziran ayında 73,9 olan genel ekonomik durum beklentisi, Temmuz’da %0,8’lik azalışla 73,4 oldu.

Alt EndekslerAnket değerlerinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimserliği, 100’den küçük olması kötümserliği ifade ederken, genel ekonomik durum beklenti endeksinin 100’den uzaklaşması önümüzde karamsar bir tablo olduğunu gösteriyor. Haziran ayında 22 olarak açıklanan halkın tasarruf etme ihtimali endeksinde de bu ay gerileme kaydedildi. Endeksi Temmuz ayında %9 gibi büyük bir oranda azalarak 20 seviyesine geriledi.

İşsiz sayısı beklenti endeksi bir önceki aya kıyasla %1,3 oranında azaldı ve 55,6’ya geriledi.

İşsiz Sayısı Beklenti EndeksiGelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklenti endeksi Haziran’da 56,3 olmuştu. Geçtiğimiz hafta Nisan ayı işgücü istatistikleri açıklanmıştı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Nisan ayı itibarıyla, Türkiye’deki işsiz sayısı 4 milyon 202 bin kişiye ulaştı. %13 seviyesinde gelen ülke geneli işsizlik oranı, bir önceki yıla kıyasla 3,4 puanlık artış gösterdi. Açıklanan bu rakamlar halkın işsizliğin azalacağına dair beklentilerinin de zayıflamasına neden oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum