Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güven Endeksi Ocak’ta Sınırlı Artışla 58,82’ye Yükseldi

TÜİK verilerine göre tüketicinin güveni Ocak ayında %0,1 oranında artış göstererek, 58,82 seviyesinde gerçekleşti.
Tüketici Güven Endeksi Ocak’ta Sınırlı Artışla 58,82’ye Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın ilk tüketici güven endeksini açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile birlikte hazırlanan çalışmaya göre geçen yılın son ayında 58,8 puan gelen tüketici güven endeksi, 2020’nin ilk ayında neredeyse hiç değişmedi. %0,1’lik sınırlı artış gösteren endeks 58,82 seviyesine yükseldi.

Tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ocak verileri açıklandı.

Tüketici Eğilim SonuçlarıEndeks aylık bazda %0,1 oranında artış kaydederek, Aralık döneminden bu yana çok fazla değişim göstermedi. Söz konusu dönemde hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi %2,3 artarak 79,5 oldu. Bu değer Aralıkta 77,7 seviyesinde gerçekleşmişti.

Aralık’ta 76,5 gelen gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi %1,1’lik artışla 77,4’e ulaştı. Bir önceki ay  23,8 olan tasarruf etme ihtimali endeksi ise %9,1’lik düşüşle 21,6’ya geriledi.

Aralık’ta 57,1 seviyesine gerileyen işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 0,5 oranında azaldı.

Ocak 2020 Değişim OranlarıEndeks aylık bazda yarım yüzde puan azalarak 56,8’e geriledi. İşsiz sayısı beklenti endeksindeki düşüş işsiz sayısı beklentisinde artışı, artış olması ise azalacağı yönündeki beklentiye işaret ediyor. Bu doğrultuda halkın işsizliğin azalacağına yönelik beklentisinin olumsuz olduğu sonucu çıkıyor. Son açıklanan verilere göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsizlik oranı %13,4 oldu.

2019 yılının Ekim ayı itibarıyla 4 milyon 396 bin kişi işsiz kalırken, buna bir önceki yılın aynı dönemine göre 608 bin kişi eklendi. Söz konusu dönemde genç işsizlik %25,3 gibi çok ciddi bir orana ulaştı. İstihdam edilen kişi sayısı 527 bin kişi azalarak 28 milyon 343 bin kişiye gerilerken, bunun oranı %45,9 olarak kaydedildi. Ekim ayında kayıt dışı çalışanların oranı 1,2 puan artarak %34,9’a ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu