Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Nisan’da Yüzde 6,9 Artışla 63,5’e Yükseldi

TÜİK verilerine göre tüketicinin güveni Nisan ayında %6,9 artarak, 63,5 seviyesinde gerçekleşti.
Tüketici Güven Endeksi Nisan’da Yüzde 6,9 Artışla 63,5’e Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2019 dönemine ilişkin tüketici güven endeksi rakamlarını açıkladı. Buna göre Mart ayında bir önceki aya kıyasla %2,9 artarak 59,4 seviyesine yükselen tüketici güven endeksi, Nisan’da 63,5 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Nisan’da bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında %6,9 oranında artış gösterdi.

TÜİK tarafından açıklanan tüketici güven endeksi Nisan’da kayda değer ölçüde iyileşme gösterdi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi Nisan’da 63,5 seviyesine yükseldi. Önümüzdeki 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %5,1 oranında artışla 82,2 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam Mart ayında 78,3 olmuştu. Bir önceki ay 78,6 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi %4,8’lik artışla 82,4 oldu.

Gelecek 12 ay dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksinde %7,8 oranında artışla 63,5 puanı kaydedildi. İşsiz sayısı beklentisi endeksinin artması işsiz sayısı beklentisinde azalışı, azalması ise tam tersi işsiz sayısının artacağını işaret etmekte. Bu nedenle bu alanda da iyimserliğin arttığı dikkat çekti.

Önümüzdeki 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi %18,3 gibi kayda değer oranda bir artışla 26’ya çıktı.

Bu rakam bir önceki ay olan Mart’ta 22 olarak açıklanmıştı. Alınan tedbirler ve seçimin geride kalmasıyla açıklanan reform paketini asıl konumuz olan ekonomiye odaklanma mesajları verirken, tüketicinin güveninin bu gelişmelerle artış gösterdiği dikkat çekti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 10 Nisan’da Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019’u açıkladı.

Bu paketi “ayakları yere basan” uygulamalar içermekle nitelendiren iş dünyası temsilcileri birçok olumlu yorumda bulunmuştu. Zira açıklanan paket içerisinde; vergi, tarım, hayvancılık ve bankacılık olmak üzere birçok konuda iyileşme içeren uygulamalar yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum