Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Nisan’da 71,9’a Yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; tüketicinin güveni Nisan ayında %0,8 oranında artış göstererek 71,9 seviyesine yükseldi. Endeksi oluşturan veriler ve rakamlar şöyle...
Tüketici Güven Endeksi Nisan’da 71,9’a Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ortak çalışması olarak hazırlanan tüketici güven endeksi rakamları, Nisan ayında bir önceki aya göre sınırlı düzeyde artış gösterdi. Mart ayında 71,3 olan endeks, Nisan’da 71,9’a çıktı. Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) ise Mart ayında %2,24 artış kaydetti.

Hane halkının maddi durum beklenti endeksi 90,6’dan, 90,2’ye geriledi.

Bir önceki aya göre %0,5 düşüş kaydeden endeksteki azalma önümüzdeki bir yıllık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin düşmesinden kaynaklandı. Genel ekonomik durum beklentisi 94,7 oldu. Söz konusu endeks Mart ayında 95,1 seviyesindeydi. Nisan’da %0,4 oranında azalarak 94,7’ye geriledi. Bu düşüşün sebebi gelecek 12 aylık dönemde, genel ekonomik durumun daha kötü olacağını düşünen tüketici sayısının artması oldu.

Bir önceki ay 73,5 olan işsiz sayısı beklenti endeksi Nisan ayında 74,5’e çıktı.

Endeksteki beklentide %1,4 oranında bir artış gözlendi. Bunun sebebi ise gelecek bir yıl içinde işsiz sayısında düşüş bekleyen kişi sayısının artması oldu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Ocak ayı işsizlik verilerine göre; yurt genelinde 15 ve daha yukarı yaşta yaklaşık 3,5 milyon kişinin işsiz olduğu tespit edildi. İşsizlik oranı ise %10,8 seviyesinde geldi.

Mart ayında 26,0 olan tasarruf etme ihtimali endeksi, Nisan’da 28,2’ye yükseldi. Endekste meydana gelen %8,5 oranındaki artışın nedeni, önümüzdeki bir yıllık süre içerisinde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre artması oldu.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi Mart’ta aylık bazda %2,24 artış gösterdi.

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimini ölçen endeks, 2017 yılının Aralık ayına göre %4,39, Mart ayına göre %17,08 ve 12 aylık ortalamaya göre %21,15 oranında artış gösterdi.

Madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %3,51, imalat sanayi sektöründe %2,22’lik bir artış kaydedildi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre aylık en fazla artış %3,98 ile diğer mamul eşyalarında meydana gelirken, onu %3,93 ile deri ile ilgili ürünleri %3,91 ile madencilik ve taş ocakçılığı izledi. Ana sanayi gruplarında ise yıllık en fazla artış enerji mallarında gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum