Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Mayıs’ta 55,3’e Geriledi

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre tüketici güven endeksi Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla %13’lük düşüşle 55,3’e geriledi.
Tüketici Güven Endeksi Mayıs’ta 55,3’e Geriledi

Tüketici güven endeksi Mayıs ayında 55,3 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre endeks bir önceki aya kıyasla %13 oranında düşüş gösterdi. Nisan ayında ise 63,5 düzeyinde gerçekleşmişti.

Tüketici güven endeksi Mayıs ayında %13 ile sert geriledi.

Tüketici Güven EndeksiTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi Mayıs’ta 55,3 puana indi. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %10,1 azalarak 73,9 oldu. Bu rakam bir önceki ay 82,2 olarak açıklanmıştı.

Nisan’da 82,4 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi %14,9’luk azalma ile 70,1 seviyesine geriledi. Bir önceki ay 63,5 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi %11,3 azalarak 56,3’e indi. İşsiz sayısı beklentisi endeksinin artması işsiz sayısı beklentisinde azalışı, azalması ise tam tersi işsiz sayısının artacağı olarak yorumlanıyor.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi %20,3 oranında düşüş gösterdi.

Tasarruf Etme İhtimali EndeksiTüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış seriye göre, önümüzdeki 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi sert düşüşle 20,8’e geriledi. Bir önceki anket döneminde 26 olarak açıklanmıştı.

Endeks puanlarının 100’den küçük olması kötümser tablo olarak yorumlanırken, yerel seçimlerin üzerinden neredeyse iki ay geçmesine rağmen, halen asıl sorunumun olan ekonomiye odaklanılmaması ve açıklanan yapısal reform paketinin devreye alınmaması beklentilerin azalmasına sebep oluyor.

6 Mayıs’ta İstanbul seçiminin iptal edilmesi, bütçenin Nisan ayında 18,3 milyar lira açık vermesi, Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesinden bütçeye destek verileceği iddiası gibi daha birçok gelişme vatandaşın ekonomiye dair endişelerini besliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum