Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Mayıs’ta 77,3’e Geriledi

Nisan ayında 80,2 değerinde gelen tüketici güven endeksi, Mayıs’ta %3,6 oranında düşüş gösterdi.
Tüketici Güven Endeksi Mayıs’ta 77,3’e Geriledi

Tüketicinin genel ekonomiye güvenini ortaya koyan veriler açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre tüketici güven endeksi Mayıs’ta %3,6 oranında azalarak 77,3 seviyesine geriledi. Endeks Nisan ayında %7,5 oranında azalarak 80,2 değerinde gelmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile hazırlanan verilere göre hanenin maddi durumu endeksinde de düşüş oldu.
Tüketici Güven Endeksi Mayıs’ta Düşüşünü Sürdürdü
Kaynak: TÜİK

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi, Nisan’daki 64,0 seviyesinden, Mayıs’ta %3,8’lik azalışla, 61,5’e indi. Bir önceki ay 81,0 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %5,5 geriledi. Böylelikle 76,6 oldu.

Nisan’da 82,9 gelen gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise %4,9 azalarak 78,8 oldu. Geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi %0,7’lik ılımlı düşüşle 92,2’ye geriledi.

100’ün altında kaldıkça ve giderek azaldıkça ekonomiye olan kötümserliği ifade eden tüketici güven endeksinde pandemiye bağlı tam kapanmanın etkileri görüldü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum