Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketicinin Güveni Mart Ayında 71,3’e İndi

Tüketici güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre %1,3 düşüş göstererek, 71,3 puana indi. TÜİK tarafından açıklanan verilerin detayları haberimizde...
Tüketicinin Güveni Mart Ayında 71,3’e İndi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ortak çalışması olarak hazırlanan rapora göre; tüketicinin güveni 2018 yılının Mart ayında %1,3 oranında gerileyerek, 71,3 oldu. Tüketici güven endeksi Şubat ayında 72,3 düzeyinde gelmişti. Endeksi oluşturan alt endekslerden sadece tasarruf etme ihtimalinde artış meydana geldi.

Hanenin maddi durum beklentisi, Şubat ayına kıyasla %0,7 düşüş gösterdi.

Bu gerileme ile birlikte söz konusu endeks Mart ayında 90,6 oldu. Azalmanın nedeni; gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin sayısının azalması oldu. Genel ekonomik durum beklentisi de bir önceki aya göre %1,7 geriledi ve 95,1 oldu. Bu düşüş de gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağını bekleyen tüketici sayısının azalmasından kaynaklandı.

İşsiz sayısı beklentisi Mart ayında, Şubat’a göre %2,4 azaldı.

Mart ayında 73,5 olan işsiz sayısı beklentisindeki azalış, önümüzdeki 12 aylık süreç içerisinde işsiz sayısında düşüş olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı. 2017 yılının Aralık ayı verilerine göre işsiz sayısı, 2016’nın aynı dönemine göre 581 bin kişi düşüş gösterdi ve işsizlik oranı %10,4 olarak açıklandı.

Şubat ayında 25,7 olan tasarruf etme ihtimali endeksi, Mart’ta 26’ya yükseldi.

Tasarruf etme ihtimali endeksindeki %1,2’lik artışın nedeni, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olmadığını düşünen kişilerin sayısının, bir önceki aya göre azalması oldu. TÜİK ve TCMB işbirliği ile hazırlanan tüketici güven endeksi, 2017’nin Kasım ayında 65,2 gelerek, yılın en düşüş seviyesi olarak kaydedilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar