Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Kasım Ayında %4 Artışla 59,6’ya Yükseldi

Tüketici güven endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre artış göstererek 59,6 seviyesine yükseldi TÜİK ve TCMB işbirliği ile hazırlanan verilerin detayları şöyle…
Tüketici Güven Endeksi Kasım Ayında %4 Artışla 59,6’ya Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ortak çalışması olarak hazırlanan tüketici güven endeksi Kasım 2018 verileri açıklandı.

Tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre, Ekim ayında %3,4 düşüşle 57,3 gelen tüketici güven endeksi, Kasım’da  %4 oranında artış göstererek 59,6 seviyesine çıktı.

Ekim’de %3,4 azalan tüketici güven endeksi hükümetin aldığı bir dizi önlem sayesinde Kasım’da artıya döndü.

Ağustos ayında yaşanan döviz dalgalanması, enflasyonun %25’lere varması ve artan tüketici fiyatları vatandaşın ekonomi ile ilgili endişelerini artırdı. Bu doğrultuda Eylül ve Ekim aylarında düşüş eğilimi gösteren tüketici güven endeksi Kasım’da pozitif yönde sonuç verdi.

Enflasyonla topyekun mücadele kapsamında alınan önlemler, firmaların indirim kampanyasına verdiği destekler ve döviz kurlarındaki sert düşüşler bu tabloda en büyük etken oldu. Buna göre tüketici güven endeksi Kasım’da 59,6 seviyesine yükseldi. Genel ekonomik durum beklentisi Ekim ayında 72,8 iken Kasım ayında 56,2 artarak 77,4 oldu.

Ekim’de 73,5 olan hanenin maddi durum beklentisi Kasım’da %5,4 oranında artış göstererek 77,5’e çıktı.

Söz konusu dönemde halkın gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklenti endeksi %0,3 düşüş kaydederek 63,4 seviyesinde geldi. Bu rakam Ekim ayında 63,6’ydı. Son açıklanan işsizlik rakamları olan Ağustos verileri, ülke genelinde işsizliğin %11,1 seviyesinde olduğunu gösterdi.

Temmuz ayında %10,8 gelen oranlardaki artış Türkiye’de işsizlik sorununun artarak devam ettiğini gösterdi. Tasarruf etme ihtimaline baktığımızda bu alanda da bir artış olduğunu görmekteyiz. Ekim’de 19,2 olan tasarruf etme ihtimali endeksi, Kasım’da %4,8 artarak 20,1 seviyesine yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum