Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Haziran’da 57,6’ya Yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Mayıs’ta 55,3 olan tüketici güven endeksi, Haziran’da bir önceki aya kıyasla artış göstererek 57,6 oldu.
Tüketici Güven Endeksi Haziran’da 57,6’ya Yükseldi

Haziran 2019 dönemine ilişkin tüketici güven endeksi rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre endeks Haziran’da %4,3 oranında artarak 57,6’ya yükseldi. Bir önceki ay olan Mayıs’ta 55,3 seviyesinde gerçekleşmişti.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile hazırlanan Haziran ayına ait tüketici eğilim anketi sonuçları açıklandı.

Tüketici Güven EndeksiBuna göre mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi bir önceki aya göre %4,3 oranında artış göstererek 55,3’ten 57,6’ya yükseldi. Söz konusu dönemde gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi 78,3 oldu. Bu değer Mayıs ayında 73,9 olarak açıklanmıştı. Haziran’da %5,9’luk artış kaydedildi. Mayıs ayında 70,14 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi, Haziran’da %5,4 artışla 73,9’a yükseldi.

Mayıs ayında 56,3 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi, Haziran’da aynı seviyede gerçekleşti.

Alt Endekslerİşsiz sayısı beklenti endeksinin artması işsiz sayısı beklentisinde düşüşü, azalması ise işsiz sayıı beklentisinde artışı ifade ediyor. TÜİK verilerine göre önümüzdeki 12 aylık döneme dair tasarruf etme ihtimali endeksi 22 seviyesinde gerçekleşti. Bu değer 20,8 olan Mayıs rakamlarına kıyasla %6,1 oranında artışın ardından kaydedildi.

Tüketici güven endeksi, tüketicilerin aylık eğilim anketi, maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri, gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruflarına bakılarak hesaplanıyor. Sonuçlar 0 ile 200 arasında değerler alırken, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümserliği, 100’den büyük olması iyimserliği gösteriyor.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) Mayıs ayında %4,19’luk artış gösterdi.

YD-ÜFEAylık bazda %4,17 artan endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre %30,66, 12 aylık ortalamaya göre %40,39 ve 2018 yılının Aralık ayına göre %13,09 oranında yükseldi. Madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %4,95, imalat sanayi sektöründe ise %4,17 artış oldu.

Bir önceki ayın rakamlarına göre en fazla artış %6,50 ile diğer madencilik ve taşocakçılığı ürünleri, %6,13 ile kimyasallar ve kimyasal ürünler, %5,58 ile diğer ulaşım araçlarında oldu. Ana sanayi grubunda ise hem aylık hem de yıllık bazda en fazla artış ara mallarında görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum