Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Eylül’de 55,8’e Geriledi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre tüketici güven endeksi Eylül’de yüzde 4,3'lük düşüşle 55,8'e geriledi.
Tüketici Güven Endeksi Eylül’de 55,8’e Geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici eğilim sonuçlarından yola çıkılarak hesaplanan tüketici güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre bir önceki ay 58,3 seviyesinde gelen tüketici güven endeksi Eylül’de %4,3 azalarak 55,8 seviyesine geriledi.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile hazırlanan tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre tüketicinin güveni Eylül ayında bir önceki aya kıyasla azaldı.

Tüketici GüveniAğustos ayında 58,3 seviyesinde gerçekleşen tüketici güveni endeksi Eylül’de %4,3 azalarak 55,8’e geriledi. Söz konusu dönemde gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi %4,9 azalarak 74’e geriledi. Bu sayı Ağustos ayında 77,8 seviyesinde gerçekleşmişti.

Bir önceki ay 74,3 olan genel ekonomik durum beklentisi %4,4 lük düşüşle 71’e geriledi. Eylül ayında tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki kıyasla %0,6’lık artışla 22,8 seviyesine yükseldi. Bu sayı Ağustos ayında 22,7 gerçekleşmişti.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklenti endeksi %5,1 oranında düşüş göstererek 55,3’e geriledi.

İşsiz Sayısı Beklenti Endeksiİşsiz sayısı beklentisi endeksi Ağustos’ta 58,3 kaydedilmişti. İşsiz sayısı beklenti endeksinin artması işsiz sayısında düşüş olacağı yönündeki beklentilerin azalmasına, endeksin azalması ise işsiz sayısı beklentisinde artış olmasına yorumlanıyor.

Son açıklanan verilere göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaşta ki ilerde işsiz sayısı 4 milyon 253 bin kişiye ulaştı. Haziran ayı itibarıyla ülke genelinde işsizlik oranı bir önceki aya kıyasla 2,8 puan artarak %13 seviyesine yükseldi.

İŞKUR verilerinden elde edilen bilgiye göre Ağustos ayında işsizlik maaşı alan kişi sayısı 640 bin 620 kişi oldu. Yılın ilk sekiz ayında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenen işsizlik maaşı ise 5 milyar 341 milyon liraya ulaştı. Kasım ayında yapılan mevzuat değişikliği sebebiyle işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişi sayısının arttığı ve artmaya devam edeceği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum