Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Ekim Ayında Yüzde 3,4 Oranında Azaldı

Tüketici güven endeksi, Ekim ayında da azalmaya devam etti ve yüzde 3,4 oranında düşüşle 57,3 seviyesinde gerçekleşti. İşte detaylar;
Tüketici Güven Endeksi Ekim Ayında Yüzde 3,4 Oranında Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın işbirliğinde hazırlanan tüketici eğilim anketi sonuçlarından olan tüketici güven endeksinin 2018 yılı Ekim ayı verileri yayımlandı. Açıklanan verilere göre; Ekim ayında Eylül ayına göre yüzde 3,4 oranında azalma yaşandı. Eylül ayında 59,3 seviyesinde olan tüketici güven endeksi Ekim ayında 57,3 seviyesinde gerçekleşti.

Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 13,2 oranında azalan tüketici güveni, Ekim ayında da azalmaya devam etti.

Tüketici Güveni Düşmeye Devam EdiyorHanenin maddi durum beklentisi endeksi ise 73,5 seviyesinde gerçekleşti. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi, Eylül ayında 76,7 seviyesindeyken, Ekim ayında yüzde 4,1 oranında azalarak 73,5 düzeyine geriledi.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise 72,8 seviyesine indi. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin beklentiyi ifade eden bu endeksi, Eylül ayında 74,6 düzeyindeyken Ekim ayında yüzde 2,4 oranında azalma ile 72,8 seviyesinde geldi.

Açıklanan verilerde işsiz sayısı beklentisi endeksi ise gelecek 12 aylık dönem için 63,6 seviyesinde gerçekleşti.

Gelecek 12 Aylık İşsiz Sayısı BeklentisiGelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 9,3 oranında azalarak 67,2 düzeyinde gelmişti. Ekim ayında ise Eylül’e göre yüzde 5,4 oranında azaldı ve 63,6 seviyesine kadar geriledi. İşsiz sayısı beklentisi endeksinde düşüş 4. aya kadar taşındı ve tüketici eğilimini gösteren tüm anketlerde de eksi yönde gelişmeler yaşandı. TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı işsizlik rakamları yüzde 10,8 oranında yükselişe işaret etmiş ve 88 bin kişi artış göstermişti.

Tasarruf etme ihtimali endeksi de artış kaydederek 19,2 düzeyinde gerçekleşti.

Ekim Ayı Tasarruf Etme İhtimali EndeksiGelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi de gerileme kaydetti. Veri, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 25,9 oranında azalma ile 18,8 düzeyinde gelmişti. Ekim ayında ise Eylül ayına göre yüzde 2,3 oranında arttı ve 19,2 düzeyine yükseldi. Endeksler arasında tek yükseliş kaydeden kategori oldu.

Dün açıklanan Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi verisinin 2018 yılı Eylül ayına ilişkin verileri ise aylık bazda yüzde 10,14 oranında artışa işaret etmişti. YD-ÜFE, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 10,14 oranında artış kaydederken, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 59,58 düzeyinde ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75,04 düzeyinde gerçekleşmişti. 12 aylık ortalamaya göreyse yüzde 31,44 oranında gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum