Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Ekim’de 57 Seviyesine Yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre tüketici güven endeksi Ekim’de %2,1 artarak 57’ye yükseldi.
Tüketici Güven Endeksi Ekim’de 57 Seviyesine Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici eğilim sonuçlarından yola çıkılarak hesaplanan tüketici güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre tüketici güven endeksi Ekim’de bir önceki aya göre %2,1 oranında artış göstererek 57’ye yükseldi.

TÜİK verilerine göre Eylül ayında 55,8 seviyesinde gelen tüketici güven endeksi Ekim de 57’ye yükseldi.

Tüketici Güven EndeksiSon dönemde makro göstergelerde iyileşme olması, ekonomi yönetiminden yapılan pozitif açıklamalar tüketicinin güveninin artmasını sağladı. Ekim ayında hanenin maddi durumu beklentisi %1,1 artış göstererek 74,8 seviyesine yükseldi.

Gelecek 12 aylık döneme dair hanenin maddi durum beklentisi Eylül ayında 74 gelmişti. Eylül’de 71 seviyesinde kaydedilen genel ekonomik durum beklenti endeksi Ekim ayında %3,4 artış ile 73,4’e yükseldi.

Eylül’de 55,3 olan işsiz sayısı beklentisi endeksi, Ekim’de %2,7 artış gösterdi.

Alt Endekslerİşsiz sayısı beklentisi endeksi söz konusu artış ile birlikte 56,8 seviyesine yükseldi. Endeksin artması işsiz sayısı beklentisinde azalmayı, azalması ise beklentide artış olmasını ifade ediyor. Kurum son olarak Temmuz ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaşta kişilerde işsizlik oranı %13,9 olarak kaydedildi.

Temmuz ayı itibarıyla ülkemizdeki kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 596 bine yükseldi. Temmuz ayında işgücüne katılım oranı %53,8, istihdam oranı ise %46,4 olarak belirtildi. İstihdam edilenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 748 bin kişi azalarak 28 milyon 517 bine geriledi. Kayıt dışı çalışanların, yani herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmayanların oranı yıllık bazda 1,7 puan artarak %36’ya ulaştı.

Bugün açıklanan rakamlar hane halkının işsizliğin azalmasına dair beklentilerinin de azaldığını gösterdi. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi 22,84 olarak açıklandı. Eylül ayında 22,80 gelen endeks Ekim’de %0,2 artışa tekabül etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum