Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketici Güven Endeksi Aralık’ta 68,9’a Geriledi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre tüketicinin güveni Aralık ayında %3,1 oranında düşüş gösterdi.
Tüketici Güven Endeksi Aralık’ta 68,9’a Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

2021 yılının son tüketici güven endeksi rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre tüketicinin güveni Aralık ayında bir önceki aya göre %3,1 oranında azalarak 68,9 değerine indi.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi Kasım ayında 76,8’den 71,1 seviyesine gerilemişti.

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi %3,6 oranında azaldı.
Tüketici Güven Endeksi Aralık Verileri
Kaynak: TÜİK

Kasım ayında 56,1 olan endeksin değeri, Aralık’ta 54,1’e indi. Kasım’da 68,9 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %5,3 düşüşle 65,2 açıklandı.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi yılın son ayında, bir önceki veri dönemine kıyasla %2,2 azaldı ve 66,7 açıklandı.

Geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksinde ise %1,9 oranında düşüş oldu. Endeks 91,4’ten 89,6’ya geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu