Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Ağustos’ta %3,1 Artışla 58,3’e Yükseldi

Ağustos ayında tüketicinin güveninde, bir önceki aya kıyasla %3,1’lik artış oldu. Bu artışla birlikte güven endeksi 58,3 seviyesine yükseldi.
Tüketici Güven Endeksi Ağustos’ta %3,1 Artışla 58,3’e Yükseldi

Tüketici eğilim sonuçlarından yola çıkılarak hesaplanan tüketici güven endeksi sonuçları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen çalışma sonuçlarına göre Temmuz ayında 56,5 seviyesinde gelen tüketici güven endeksi, Ağustos’ta bir önceki aya kıyasla %3,1 oranında arttı ve 58,3’e yükseldi.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, tüketici güven endeksini oluşturan alt endekslerin hepsinde bir önceki aya kıyasla iyileşme gözlendi.

Tüketici Güven Endeksi Temmuz ayında 77 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi, Ağustos’ta %1,1’lik artış gösterdi. Bu artışla birlikle hanenin maddi durum beklentisi endeksi 77,8 seviyesine yükselmiş oldu. Bir önceki ay 73,4 gelen genel ekonomik durum beklentisi %1,2 oranında artışla 74,3’e yükseldi. Temmuz’da 20 olan tasarruf etme ihtimali endeksi %13,1 artarak 22,7 seviyesine yükselirken, işsiz sayısı beklenti endeksi %4,8’lik artışla 55,6’dan 58,3’e çıktı.

İşsiz sayısı beklenti endeksinde artış olması, işsiz sayısı beklentisinde azalışı, düşmesi ise işsiz sayısı beklentisinde artışı ifade ediyor.

İşsiz Sayısı Beklenti Endeksiİşsiz sayısı beklenti endeksinde Ağustos ayında %4,8 oranında artış gerçekleşti. Endeksteki artış vatandaşın işsizliğin azalacağına dair beklentilerinde düşüş olduğunu gösteriyor. Son açıklanan verilere baktığımızda Mayıs ayı itibarıyla ülkemizdeki işsiz sayısının 4 milyon 157 bin kişiye ulaştığını görmekteyiz.

Türkiye geneli 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerdeki işsizlik oranı ise yıllık bazda 3,1 puan artarak %12,8 seviyesine yükseldi. Bu rakam piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. 15-24 yaş arası genç nüfusta işsizlik oranı %23,3’e, 15-64 arasında %13,1’e yükseldi. Söz konusu dönemde istihdam edilen 28 milyon 269 bin kişinin %56,6’sını hizmet, %19,6’sını sanayi, %18,3’ünü tarım ve %5,5’ini inşaat oluşturdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum