Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Kasım’19’da %59,9 Seviyesine Çıktı!

Tüketici güven endeksi Kasım ayında %5,2 oranında artarak %59,9'a çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) iş birliği ile açıklanan tüketici güven endeksi sonuçları açıklandı. Buna göre 2019 Kasım’da kaydettiği %5,2 oranındaki artışla %59,9’a yükseldi. Tüketici güveni bir önceki ay olan Ekim’de %57’de kaydedilmişti.

İki kurumun birlikte yürüttüğü tüketici eğilim anketinin sonuçları, mevsimsellik etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksinin Kasım’da aylık bazda yükseldiğini ortaya çıkardı.

Tüketici Güven Endeksi Kasım'da YükseldiÖzellikle son zamanlarda ekonominin toparlanma eğilimine geçmesi ve gelen olumlu veriler tüketicilerin güveninde artışı beraberinde getirdi. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi Ekim ayında önümüzdeki 12 ay için %74,8 seviyesinde gerçekleşmişti. Aynı rakamın Kasım verileriyle birlikte %6,1 artarak %79,3’e yükseldiği tespit edildi.

Açıklanan veriler, gelecek 12 aylık sürece ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksinin Kasım’da aylık bazda %6,9 artış kaydederek %78,5 seviyesine çıktığını gösterdi. Rakam Ekim ayında %73,4’e işaret ediyordu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi aylık bazda kaydettiği %3,6’lık artışla birlikte %58,8’e yükseldi.

İşsiz Sayısı Beklenti Endeksi ArttıBu endeksin artması işsiz sayısı beklentisinde azalma anlamına gelirken, endeksteki azalış beklentide artış olduğu anlamını taşıyor. Önümüzdeki 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi Ekim’de %56,8 seviyesinde idi.

Verilerde yer alan bir başka ölçüt olarak, tasarruf etme ihtimali endeksi Kasım’da bir önceki aya kıyasla %0,5 oranında artış kaydetti ve %23 oldu. Bu rakam Ekim’de önümüzdeki 12 aylık dönem için %22,8 olarak kaydedilmişti.

Öte yandan Ağustos ayı itibarıyla Türkiye’de kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 650 bin kişiye çıktı. Ağustos’taki işsizlik verileri 2018 yılının aynı ayına kıyasla %2,9 puan artarak %14 seviyesine çıkmıştı. Yıllık bazdaki işsiz sayısı işse 980 bin kişilik artışa işaret etti.

Bununla birlikte bu yılın Ağustos ayında toplam istihdam sayısı da düştü. 2 puan azalan istihdam oranı %46,3 olurken, 2018 yılının aynı dönemine kıyasla istihdam edilenlerin sayısı 789.000 kişi azalmış ve rakam 28 milyon 529 bin olmuştu.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum