Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Güven Endeksi Kasım’19’da 59,9 Seviyesine Çıktı!

Tüketici güven endeksi Kasım ayında %5,2 oranında artarak 59,9'a çıktı.
Tüketici Güven Endeksi Kasım’19’da 59,9 Seviyesine Çıktı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) iş birliği ile açıklanan tüketici güven endeksi sonuçları açıklandı. Buna göre endeks, 2019 Kasım’da kaydettiği %5,2 oranındaki artışla 59,9’a yükseldi. Tüketici güveni bir önceki ay olan Ekim’de 57’de kaydedilmişti.

İki kurumun birlikte yürüttüğü tüketici eğilim anketinin sonuçları, mevsimsellik etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksinin Kasım’da aylık bazda yükseldiğini ortaya çıkardı.

Tüketici Güven Endeksi Kasım'da YükseldiÖzellikle son zamanlarda ekonominin toparlanma eğilimine geçmesi ve gelen olumlu veriler tüketicilerin güveninde artışı beraberinde getirdi. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi Ekim ayında önümüzdeki 12 ay için 74,8 seviyesinde gerçekleşmişti. Aynı rakamın Kasım verileriyle birlikte %6,1 artarak 79,3’e yükseldiği tespit edildi.

Açıklanan veriler, gelecek 12 aylık sürece ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksinin Kasım’da aylık bazda %6,9 artış kaydederek 78,5 seviyesine çıktığını gösterdi. Rakam Ekim ayında 73,4’e işaret ediyordu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi aylık bazda kaydettiği %3,6’lık artışla birlikte 58,8’e yükseldi.

İşsiz Sayısı Beklenti Endeksi ArttıBu endeksin artması işsiz sayısı beklentisinde azalma anlamına gelirken, endeksteki azalış beklentide artış olduğu anlamını taşıyor. Önümüzdeki 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi Ekim’de 56,8 seviyesinde idi.

Verilerde yer alan bir başka ölçüt olarak, tasarruf etme ihtimali endeksi Kasım’da bir önceki aya kıyasla %0,5 oranında artış kaydetti ve 23 oldu. Bu rakam Ekim’de önümüzdeki 12 aylık dönem için 22,8 olarak kaydedilmişti.

Öte yandan Ağustos ayı itibarıyla Türkiye’de kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 650 bin kişiye çıktı. Ağustos’taki işsizlik verileri 2018 yılının aynı ayına kıyasla %2,9 puan artarak %14 seviyesine çıkmıştı. Yıllık bazdaki işsiz sayısı işse 980 bin kişilik artışa işaret etti.

Bununla birlikte bu yılın Ağustos ayında toplam istihdam sayısı da düştü. 2 puan azalan istihdam oranı %46,3 olurken, 2018 yılının aynı dönemine kıyasla istihdam edilenlerin sayısı 789.000 kişi azalmış ve rakam 28 milyon 529 bin olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum