Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Elektroniği Cirosunun 2019 Sonunda 1 Trilyon 52 Milyar Euro’ya Ulaşması Öngörülüyor

2019 sonunda dünya genelinde 1 milyar 421 milyon adet akıllı telefon satışı ve 1 trilyon 52 milyar Euro tüketici elektroniği cirosu bekleniyor.
Tüketici Elektroniği Cirosunun 2019 Sonunda 1 Trilyon 52 Milyar Euro’ya Ulaşması Öngörülüyor

Her yıl Eylül ayında yapılan ve dünyanın en büyük tüketici elektroniği ürünleri fuarı olan Internationale Funkausstellung (IFA) öncesinde pazardaki gelişmeler değerlendirildi. Elektronik pazarının bölgeden bölgeye değişiklik gösterdiği ve dünya genelinde online satışların hızlı bir artış kaydettiği açıklandı.

Her ne kadar ticaret savaşlarının teknoloji ürünlerinde olumsuz etki yarattığına dair bilgiler zaman zaman alınsa da tüketici elektroniği cirosunun 2019 yılı sonunda 1 trilyon 52 milyar Euro’ya ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yapılan değerlendirmeye göre tüketiciler bu yıl akıllı teknolojik cihazlara daha fazla para harcayacak.

Akıllı Teknolojik Cihazlar267 milyar dolar olan Avrupa tüketici ürünleri pazarının %67’sini akıllı telefonların oluşturması öngörülüyor. Satış performansı bölgeden bölgeye ve dönemlere göre de değişkenlik gösteriyor.

Örneğin Black Friday zamanında yapılan promosyon ve kampanyalar sayesinde satış ciroları çok fazla artış gösteriyor. Yapay zekanın kullanımı ile tüketici elektroniği ürünleri pazarında akıllı ürünlerin pazar büyüklüğünün yıl sonunda %9’luk büyüme ile 133 milyar Euro olması tahmin ediliyor.

IFA üst düzey yetkililerinden Hans-Joachim Kamp yapay zekanın kullanımının artmasıyla gelen avantajlardan bahsetti.

Yapay Zeka AvantajlarıBu sayede elektronik cihazların yeteneklerinde önemli gelişmeler olduğunu belirten Kamp, 2018’de tüketici elektroniği ürünleri sektörü yüzde 3.3’lük büyüme ile 1 trilyon Euro’luk ciroya ulaştığını, bu tutarın bu yıl daha fazla gelmesini beklediklerini söyledi.

Kuzey Amerika, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da iyi performans beklediklerini dile getiren Kamp, “Hem tüketici elektroniği ürünlerinde hem de küçük-büyük ev aletlerinde istikrarlı büyüme devam edecek. IFA Berlin dünyanın en büyük ticaret şovu ve fuarı olarak 5 milyar dolara yakın bir sipariş hacmi yaratacak” açıklamasında bulundu.

GfK verilerine göre toplam cironun 440 milyar Euro’luk en büyük pay, Asya Pasifik bölgesinden gelecek.

En Büyük Pay Asya Pasifik 267 milyar Euro’nun Avrupa, 208 milyar Euro’nun Kuzey Amerika ve 70 milyar Euro’nun Güney Amerika bölgesinden geleceği tahmin ediliyor. En büyük payı kapsayan Asya-Pasifik bölgesinden geçen yıla kıyasla bir artış beklenmiyor. Ülkeler açısından bakıldığında ise Çin %25 ile en büyük paya sahip. Ürünler bazında baktığımızda; %44 ile akıllı telefonlar ilk sırada gelirken onu %17 ile buzdolabı, çamaşır makinesi ve televizyon gibi ev ürünleri, %15 ile fotoğraf makinesinin yer aldığı grup izledi.

Akıllı telefon pazarında adet olarak düşüş olsa da beklenen ciro miktarı 460 milyar Euro.

Akıllı Telefon SatışıAkıllı telefon pazarı 2017 yılında 436, 2018’de 458 milyar Euro gerçekleşti. Veriler adet bazında tüketicilerin doygunluk noktasına ulaştığını ve azalma olduğunu gösteriyor. Akıllı telefon pazarında en büyük pay %47 ile Asya ülkelerine ait olurken, onu %19 ile Kuzey Amerika, %9 ile Ortadoğu ve Afrika bölgesi , %7 ile de Latin Amerika oluşturacak.

Akılı ev aletleri kullanımının da her geçen gün artış gösterdiğini belirten veriler, 2018 yılında 178 milyar Euro gelen büyük ev aletleri sektörünün, bu yıl %2,8 oranında büyüyerek 183 milyar Euro’ya yükselmesi tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum