Yatırım yapmaya başla!

Tüketici Boykotu, Güney Kore’de Japon Otomobil Satışlarını Düşürdü

Japon markalı otomobillerin Güney Kore'deki satışlar geçen ay, iki ülke arasında artan gerilim ortasında yine düştü. İşte detaylar;
Tüketici Boykotu, Güney Kore’de Japon Otomobil Satışlarını Düşürdü

ABD-Çin savaşının ardından son aylarda küresel ticaret için endişeleri artıran Güney Kore-Japonya çatışması, şimdiden sektörleri etkilemeye başladı. Düşen otomobil satışları da durumun en son örneği oldu.

Tüketicilerin boykotuna ve Seul’un ekonomisinin Japonya ithalatına bağımlılığını azaltma çabalarına yol açan gerilim ortasında; Japon otomobillerin Güney Kore’deki satışları geçen ay bir kez daha kayda değer seviyede geriledi.

Toyota satışları Eylül’de bir önceki yıla göre yüzde 62 düşerken, Nissan ve Honda satışlarında da düşüşler oldu.

Güney Kore Toyota Satış Düştü Düşüşlerin, geçen ay Güney Kore’de genel olarak yabancı otomobil satışlarında artış olmasına rağmen gerçekleşmesi dikkat çekti. Çünkü bu durum, Güney Kore’de Japon mallarına karşı gösterilen tepkilere işaret etti.

Sonuçta iki ülke arasında giderek artan gerilimler, tüketiciler arasında da bir algı oluşturmuş ve bazı sektörler bu algının etkilerinden özellikle nasibini almıştı. Verilerden anlaşıldığı üzere otomobil üreticileri de onlar arasında yer aldı.

Eylül’de Güney Kore’deki satışları yüzde 62 düşen Toyota’dan bir sözcü de; “satış hacmindeki son düşüşün Japonya-Güney Kore ilişkisinden etkilendiğine inanıyoruz” dedi.

Güney Kore Toyota Satış %62 Düştü Diğer Japon otomobil üreticileri de geçtiğimiz ay Kore’deki satışlarda düşüş kaydetti. Yonhap’ın haberine göre Cuma günü Koreli bir otomotiv endüstrisi grubu tarafından yayınlanan veriler, Toyota, Honda ve Nissan’ın toplam satışlarının Eylül’de bir yıl önceye kıyasla yüzde 74 gerilediğini gösterdi.

Düşüş, Güney Kore’deki yabancı otomobillere olan yoğun talebe rağmen gerçekleşirken KAIDA isimli otomobil ithalatçıları birliği, geçtiğimiz ay ülkedeki ithal araç satışlarının yüzde 17 arttığını söyledi.

Toyota, Honda ve Nissan Eylül’de en büyük aylık düşüşü yaşarken verilerle alakalı görüş bildiren bir analist; “Japon otomobil satışları yakın gelecekte, Tokyo ve Seul arasındaki kötüleşen ticaret çatışmasının tüketici hissiyatını etkilemeye devam edeceğinden dolayı muhtemelen düşüşü sürdürecek” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum