Yatırım yapmaya başla!

TÜİK Verilerine Göre Tarımsal Üretimde Düşüş Olacak

Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 bitkisel üretim ikinci tahminlerine göre, bu yılki üretimin geçen yıla göre düşüş göstereceğini açıkladı.
TÜİK Verilerine Göre Tarımsal Üretimde Düşüş Olacak

Türkiye İstatistik Kurumu bitkisel üretimde yılın ikinci tahminini yayımladı. Üretim miktarları bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde %4,2, sebzelerde %3, meyvelerde %1,7 düşüş gösterdi. Üretim miktarlarının bu yılın genelinde tahıllar ve diğer ürünlerde 65,5 milyon ton, sebzelerde 29,9 milyon ton ve meyvelerde 20,5 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Tahıl üretiminin 2018 yılında, geçen yıla göre %4,8 düşüşle yaklaşık 34,4 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Buğday üretiminde 2017 yılına göre %7 oranında azalma ile 20 milyon ton, arpa üretiminde %1,4 azalma ile 7 milyon ton, yulaf üretiminde %4 azalma ile 260 bin ton ürün alınması beklenirken, çavdar üretiminde değişim olmayacağı öngörüldü. Yılın ikinci tahminlerine göre baklagil ürünlerinin üretiminde de düşüş olacağı tahmin edildi. Yemeklik baklanın üretiminin %11,7 düşüşle yaklaşık 6 bin tona, kırmızı mercimeğin %20 düşüşle 320 bin tona, patatesin %5,2 düşüşle 4,6 milyon tona gerileyeceği tahmin edildi.

Tütün üretiminin de %14,4 oranında azalma ile 80 bin 200 ton düzeyinde gelmesi beklendi.

Yağlı tohumlardan soya yağı üretiminde değişim beklenmezken, şeker pancarının %5,4 oranında azalarak 20 milyon ton olarak gerçekleşmesinin tahmin edildiği belirtildi. 2018 bitkisel üretimde ikinci tahminlere göre sebze üretiminde de düşüş olacağı öngörüldü. Buna göre genel olarak sebze ürünleri üretiminin, geçen yıla kıyasla %3 azalarak 29,9 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Alt gruplar olarak incelendiğinde; yumru ve kök sebzelerde %3,3, meyvesi için yetiştirilen sebzelerde %3,2, başka yerde sınıflandırılmamış diğer sebzelerde %0,2 oranında azalma olacağı tahmin edildi. Bunların yanında pırasada %22,3, sakız kabakta %4,8, havuçta %0,6, domateste %4,7, kuru soğanda %7,1 ve kavunda %2,8 oranında düşüş olacağı öngörüldü.

Meyve üretiminin 2018 yılında bir önceki yıla göre düşüş göstereceği tahmin edildi.

Bu ürünlerde genel olarak %1,7 azalma ile 20,5 milyon ton üretim beklenirken; elmada %17,1, kayısıda %23,9, çilekte %7, fındıkta %23,7 ve dutta %2 azalış olacağı belirtildi. Üretimde düşüş beklenen ürünlerin yanında, artış olması tahmin edilen tarımsa ürünler de sıralandı. Bunlar arasında yer alan; turunçgillerden mandalinanın üretiminin %5,3 ve muzun %35,2 oranında artacağı tahmin edildi.

TÜİK bitkisel üretimde bu yıl genel olarak düşüş beklerken, Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) ürünlerimizin dünya ile rekabet edecek güçte olduğunu bildirdi.

AKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, üreticilerimizde birlikte hareket ederek 2023 yılı ihracat hedefine ulaşılabileceğini belirtti. Hatay’ın elverişli iklim koşulları sayesinde 2017 yılında Türkiye narenciye ihtiyacının %30’unu gerçekleştirdiğini söyleyen Sin, ülkemizin turunçgil üretiminde dünyada sekizinci sırada olduğunu fakat buna rağmen ihracatta üçüncü sırada yer almasına dikkat çekti. Sektör paydaşları ile özellikle turunçgil ürünlerinde erken kesim ve ihracatın hem sektöre hem de ülke imajına verdiği zararlar, kesim işçilerinin eğitilmesi gibi sorunların görüşüldüğünü belirten Sin, yetiştirilen ürünlerin kalitesi açısından dünya ile rekabet edecek güçte olduğumuzu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum