Paylaşım

TÜİK En Çok Girişimci Çeken Sektörü Açıkladı


 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir yazılı açıklama yaparak 2014 yılında faal olan girişimlerin sektörel dağılımlarını kamuoyu ile paylaştı.

Girişimcilerin hangi sektörleri seçtiği ve nasıl başarılı oldukları her zaman merak konusu olmuştur. Türkiye’nin girişimcileri hangi sektöre ne oranla yöneldiği ile ilgili merak edilenler açıklandı. TÜİK açıklamasına göre, 2014 yılında faal olan girişimlerin yüzde 41,7’sinin hizmet sektöründe, yüzde 39,1’i ise ticaret sektöründe olduğu belirtildi.

Açıklanan veriler doğrultusunda öne çıkanlar ise; hizmet sektörü toplam istihdamın yüzde 36,1’ini oluştururken sanayi sektörünün istihdam payı yüzde 29,1 oldu. NACE Rev. 2 kısım ayrıntısında ise yüzde 26,8’lik pay ile imalat sanayi ilk sırada yer alırken, yüzde 23,2 ile toptan ve perakende ticaret motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı, yüzde 11,5 ile inşaat sektörü izledi.

43,1’lik pay ile sanayi sektörü katma değerde en yüksek pay sahibi oldu. TÜİK açıkladığı verilerde katma değerde en yüksek payın Sanayi sektöründe olduğunu açıkladı. Verilere doğrultusunda, sanayi sektörünün faktör maliyetiyle katma değerde yüzde 43,1’lik pay ile ilk sırayı aldığı belirtildi. Girişimlerin en fazla bulunduğu ve istihdam payı en yüksek olan hizmet sektörünün katma değer payı, yüzde 30,3 iken, ticaret sektörünün katma değer payı yüzde 19,6 olduğu ifade edildi.

GİRİŞİMCİLİK KONULARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Ciroda yüzde 38,3’lük pay ile ulaştırma ve depolama ilk sırada. TÜİK verileri doğrultusunda, ulaştırma ve depolama sektörü ciroda yüzde 38,3’lük pay ile ilk sırada yer aldı. Hizmetlerde yaratılan ciroda en yüksek paya sahip diğer kısımları ise sırasıyla; yüzde 12,8 ile idari ve destek hizmet faaliyetleri, yüzde 12,5 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, yüzde 11,9 ile bilgi ve iletişim ve yüzde 11,1 ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler izledi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın