Yatırım yapmaya başla!

TÜİK 2018’in Kültürel İstihdam Verilerini İlan Etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’de geçtiğimiz yıl 648 bin kişi kültürel istihdam içerisinde yer aldı. Bunların toplam istihdamdaki payının ise %2,3 olduğu öğrenildi. İşte detaylar;
TÜİK 2018’in Kültürel İstihdam Verilerini İlan Etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılının kültürel istihdam verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Türkiye’de geçtiğimiz yıl 648 bin kişi kültürel istihdam kapsamındaydı. Kültürel istihdamın toplam istihdam içindeki payı ise %2,3 olarak belirlendi. Bu alanda çalışanların %50’si erkeklerden oluşurken, %50’si ise kadınlardan oluştu.

Kültürel istihdam kapsamında yer alanların %62,5’inin 30-54 yaş aralığında olduğunu bildirilirken; %29’luk kısmı ise 15-29 ve %8,6’sı 55 ve üzeri yaş grubunda bulunuyor. Kültürel istihdamda bulunanlar eğitim düzeylerine göre incelendiğinde, %45,5’inin lise altı eğitimli olduğu görüldü. Bunun yanında, %32,1’lik kısmı yüksek öğretim mezunu ve %22,4’ü ise lise ve dengi meslek okullarından mezun.

Kültürel istihdamdakilerin %59’u ücretli, maaşlı ya da yevmiyeli çalıştı. %41’lik kısım ise işveren, kendi hesabına veya ücretsiz aile işçisi olarak faaliyet gösterdi.

Kültürel İstihdamdakilerin %59'u Ücretli, Maaşlı ya da Yevmiyeli ÇalıştıBunlara ek olarak, kültürel istihdamdakilerin %71,3’ü tam zamanlı çalışırken, %28,7’lik kısmının ise yarı zamanlı çalıştığı öğrenildi. Bireylerin haftalık ortalama çalışma süresi ise 37,7 saat olarak hesaplandı. Geçtiğimiz günlerde ise yine TÜİK tarafından 2019 yılının ilk çeyreğinde istihdam endeksinde %8,6’lık düşüş meydana geldiği açıklanmıştı.

Kültürel istihdamı oluşturanların %87,3’ünün kültürel meslek alanlarındaki gruplardan ve %12,7’sinin ise diğer meslek gruplarından bireyler olduğu tespit edildi. Kültürel mesleki alanlarına bakıldığında ise, kültürel istihdamdakilerin %44,6’sının el sanatları çalışanları, %14’ünün mimar, planlamacı ve tasarımcılar olarak, %10’unun yaratıcı sanatçılar ve sahne sanatçıları olarak görev yaptığı ortaya çıktı.

Kültürel istihdamın %31’ini kültürel faaliyet alanlarında çalışanlar oluştururken, %69’unu ise diğer faaliyet alanlarında çalışanlar oluşturdu.

Kültürel İstihdamın %31'ini Kültürel Faaliyet Alanlarında Çalışanlar OluşturduKültürel faaliyet alanlarına göre mimarlık ve uzmanlaşmış tasarım faaliyetlerinde çalışanların toplam kültürel istihdam içindeki payı %10,5 olarak belirlendi. Diğer yandan yaratıcı sanatlar, gösteri sanatları ve eğlence faaliyetlerinde çalışanların payı ise %6,8. Programcılık, yayıncılık ve haber ajanslarının faaliyetlerinde çalışanların payının %4,3 olduğu öğrenildi.

Kültürel istihdam göstergeleri Avrupa Birliği Kültür İstatistikleri’nin nihai raporuna göre önerilen metodoloji kapsamında Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) norm ve standartları baz alınarak ve Hane Halkı İşgücü Araştırması verileri kullanılarak Türkiye’de 2014 yılından bu yana hazırlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum