Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜED’den Milletvekillerine “Emekli Maaşlarına Zam” Mektubu

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Ergün, milletvekillerine gönderdiği mektupta emekli maaşlarına zam yapılmasını talep etti. Detaylar haberde...
TÜED’den Milletvekillerine “Emekli Maaşlarına Zam” Mektubu
HABER GİRİŞ

Emekliler maaşlarına yapılacak zammı merakla bekliyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki(TBMM) tüm milletvekillerine emekli maaşlarına zam yapılması talebiyle mektup gönderdi.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, 6 milyon emeklinin 7 bin 500 lirayla geçinmek zorunda kaldığını belirtti.

Gönderilen mektupta Ergün, kamu işçileri taban maaşının 21 bin lira olarak belirlendiğini, memur taban maaşı da 22 bin lira olduğunu hatırlattı.

“Emekliler En Az Çalışanlar Kadar Zam Almak İstiyor”

Çalışan ve emekli arasında ciddi bir maaş farkı olduğunu belirten Ergün, “Bu durumun düzeltilmesi için ısrarla intibak beklentimiz masadayken, emeklilerimizin beklentileri de en az çalışanlar kadar zam almaktır. Aksi halde çalışan ve emekli arasında en az iki kat olan ücret adaletsizliği üç-dört katına çıkacaktır.” dedi.

Bu durumun yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş emekli kesimi için hayal kırıklığı olacağını belirten Ergün, altı ayda bir alınacak TÜFE zammı ile de farkın daha hızlı artacağını ve toplumda kapanması çok derin bir yara açılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında yapılan yüzde 25’lik zammın emeklileri hayal kırıklığına uğrattığını belirten Ergün, emeklilerin yıl sonunu veya 2024 bütçesini bekleyecek, sabrı kalmadığını aktardı. En düşük emekli aylığının hiç olmazsa asgari ücret seviyesine çekilmesi ve söz verildiği gibi 7 bin 500 lira üzerinde aylık alanlara da en az 8 bin lira seyyanen zam yapılması gerektiğini söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.