Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜDEF Kredi Kartı Komisyon Ücretlerinde de Düzenleme İstiyor

Tüketiciler banka işlemlerinde ücret ve komisyon sınırlamasına yönelik düzenlemeden memnun ancak aynı uygulamanın kredi kartları için de yapılması isteniyor.
TÜDEF Kredi Kartı Komisyon Ücretlerinde de Düzenleme İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Pazartesi günü yaptığı açıklama ile EFT işlemleri, kart yenileme, havale işlemleri ve bazı alanlarda alınan komisyon ücretlerinde üst sınırlama getirdi. Özellikle EFT işlemlerinde alınacak ücretler dikkat çekerken 1000 TL’ye kadar olan işlemlerde 1 – 5 TL arasında, 1000 – 50 bin TL’ye kadar olanlarda 2 – 10 TL ve 50 binden fazla yapılan EFT işlemlerinde 25 – 100 TL arasında ücret tahsil edilebilecek.

TCMB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya müşterilerden gelen şikayetlerin artmasıyla böyle bir düzenlemeye gidildiğini söyledi. Banka müşterilerinin mağdur olmaması adına şeffaflık, öngörülebilirlik ve karşılaştırılabilirlik gibi hedeflerin belirlendiğini söyledi. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal ise benzer bir düzenlemenin kredi kartlarında da yapılması gerektiğini bildirdi.

Düzenlemenin daha çok ticari müşterileri kapsadığını söyleyen Koçal, kredi kartıyla ilgili bir düzenleme yapılmadığına dikkat çekti.

Kredi Kartı Düzenleme BekleniyorKoçal, BDDK ve Merkez Bankası’nın; EFT, havale, kart yenileme, kartlardan nakit avans kullanımı gibi işlemlerde ücret ve komisyon indiriminden memnun olduklarını söyledi. Yıllardır tüketicilerin temsilcileri olarak bu işlemlerden alınan ücretlerin çok yüksek olduğunu söylediklerini ve bu şikayetlerini ilgili kurumlara ilettiklerini belirtti.

Nihayet taleplerinin olumlu karşılık bulduğunu ve tüketiciler adına olumlu bir gelişme yaşandığını dile getirdi. Ancak benzer uygulamayı kredi kartları ve diğer komisyon alınan işlemlerde de beklediklerini söyleyen Koçal, “En çok şikayet bankacılık işlemlerinden geliyor. Kredi kartı aidatı ile ilgili bir sınırlama getirilmemiş, bunun da yeni bir düzenlemeyle aşağıya çekilmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise yapılan düzenlemeden son derece memnun olduklarını söyleyerek, bunun ticaret hayatına olumlu yansıyacağını ifade etti. Son 10 yılda bankaların aldığı işlem ücretlerinin 4,5 katlık artış gösterdiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, yaşanan sıkıntıları sürekli olarak gündeme getirdiklerini belirtti.

Bankaların 20 kuruş ödenen işlemden 20 lira talep ettiklerini söyleyerek, “Bir diğer sıkıntı kredi erken ödeme ve kapama komisyonlarıydı. Yüksek faizle kullandıkları kredileri kapamak isteyen müteşebbisler adeta cezalandırılmaktaydı.” dedi. Bu doğrultuda işlem ücretlerine getirilen sınırlamadan, iş dünyası olarak mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu