Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TSMC Yarı İletken Pazarındaki Hakimiyetini Pekiştirmeye Devam Ediyor

TSMC döküm endüstrisindeki gelirlerini artırmayı sürdürüyor.
TSMC Yarı İletken Pazarındaki Hakimiyetini Pekiştirmeye Devam Ediyor

Teknolojide yaşanan ilerlemelerin önemli oranda yarı iletken sektöründeki gelişmeler ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Kullanılan elektronik ürünlerde üretilen işlemciler yer alıyor. Akıllı telefonlar için üretilen işlemciler Qualcomm, A Bionic, MediaTek, Kirin ve Exynos modelleri oluyor. Bu işlemcilerin büyük bölümünün yongaları TSMC tarafından üretiliyor. Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi kendi sektörünün en güçlü şirketi olarak biliniyor.

TSMC’yi bu alanda Güney Koreli şirket Samsung takip ediyor. Firma Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 888’nin yongalarını üretmişti. Yapılan bir araştırma TSMC’nin 2021 yılı içerisinde de sektörün en güçlü üreticisi olduğunu ortaya koydu. Şirketin üretim kapasitesinin büyük bölümü ise Apple’ın iPhone modellerinde kullanılan işlemciler için ayrılacak.

TSMC Büyümeye Devam Ediyor

TSMC Büyümeye Devam Ediyor

Counterpoint Research tarafından yapılan araştırma, 2021 Döküm endüstrisi tahminlerine dayanarak önemli sonuçları ortaya koydu. Şirketin işlemci döküm endüstrisindeki gelirleri, geçen yıl yüzde 23 artarak 82 milyar dolara ulaştı.

Counterpoint bu yıl için yaptığı tahminlerde yüzde 12’lik bir büyüme bekliyor ve öngörülere göre gelir 92 milyar dolara kadar çıkıyor. TSMC ise sektörün genel büyüme oranıyla hemen hemen aynı çizgide kalarak bu yıl yüzde 13 ila 16 büyüme göstereceğini belirtiyor. Samsung’un projeleri için sipariş edilmiş Qualcomm ve Nvidia gibi şirketlere gönderilen çipler de dahil olmak üzere Güney Koreli firmanın 2021 gelirinde yüzde 20’lik bir artış kaydetmesi bekleniyor.

Her iki şirket de 5 nm ve 7 nm mimarisine sahip yeni nesil yongalar ile adından söz ettiriyor. Mimari ilerledikçe işlemcide daha fazla transistör kullanılıyor. Bu da performansın artmasını ve güç tüketiminin düşmesini sağlıyor. TSMC’nin 5 nm mimarisi için geliştirdiği ilk yongalar Apple’ın A14 Bionic işlemcisinde yer aldı. Bu işlemciler iPhone 12 ailesine güç veriyor.

Apple, TSMC’nin En Büyük Müşterisi Olacak

Apple, TSMC’nin En Büyük Müşterisi Olacak

Counterpoint Research raporuna göre TSMC’nin 5 nm mimarisine sahip yongalarının en büyük müşterisi Apple olacak. A14 ve iPhone 13 ile gelecek A15 Bionic işlemciler TSMC tarafından üretilecek ve 5 nm mimarisine sahip olacak. Bu işlemcilerin tüm üretimin yüzde 53’üne denk geleceği tahmin ediliyor.

Qualcomm ise Snapdragon işlemcileri için üretilen yongalarda yüzde 24 oranında bir paya sahip olacak. Diğer yandan 7 nm mimarisi ile üretilen işlemciler de yeni nesil konsollarda kullanılıyor. Bilindiği üzere PlayStation 5 e Xbox Series X konsollarında AMD işlemciler kullanılıyor ve yongalar TSMC bantlarından çıkıyor.

TSMC’nin 7nm mimarisi tarafında en büyük müşterisinin AMD olacağı belirtiliyor. Şirket üretimin yüzde 27’sini oluşturacak. NVIDIA yüzde 21 ile ikinci sırada yer alırken, onu yüzde 10 ile MediaTek ve yüzde 7 ile Intel takip ediyor. Intel’in kendi fabrikası olsa da, bazı üretim aşamalarındaki ihtiyaç nedeniyle TSMC ve Samsung Foundry’nin gerisinde kalıyor.

Araştırma şirketi, Intel’in uzun vadede hayatta kalmayı sağlamak amacıyla dış kaynak kullanma kararının gerekli olduğunu söylüyor. Apple ise bazı eski telefonlarında 7nm yonga setlerine ihtiyaç duyduğu için bu yıl TSMC’nin 7nm çıktısının yüzde 6’sını alacak. Counterpoint Research yarı iletken sektöründeki yıllık gelirin 2022-2023 yılına kadar 100 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum