Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TSMC Uyardı: Tayvan ve Çin Savaşırsa Herkes Kaybeder

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC, bölgede çıkacak savaşa karşı uyarıda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
TSMC Uyardı: Tayvan ve Çin Savaşırsa Herkes Kaybeder
HABER GİRİŞ

Dünya son günlerdeki Çin ile Tayvan arasındaki gerginliği konuşmaya devam ediyor. Tayvan dünya genelinde üretilen yarı iletken çiplerin büyük bölümüne ev sahipliği yapıyor. Bu şirkelterin başında ise TSMC geliyor.

Firmanın başkanından, bölgede çıkacak olası bir savaşa dair açıklama geldi. TSMC Başkanı Mark Liu, Çin Tayvan’ı işgal etmesi halinde, dünyanın en gelişmiş çip fabrikasının çalışamaz hale geleceğini söyledi.

Liu, Tayvan’ın Çin tarafından işgal edilmesi durumunda yonga üreticisinin fabrikasının küresel tedarik zincirlerine bağlı olduğu için çalışamayacağını söyledi.

Kimse’nin TSMC’yi zorla kontrol edemeyeceğini belirten Liu, “Burası çok sofistike bir üretim tesisi olduğu için dış dünyayla, malzemelerden kimyasallara, yedek parçalara, mühendislik yazılımı ve teşhise kadar gerçek zamanlı bağlantıya sahiptir” açıklamasında bulundu.

TSMC Çip Pazarının Hakimi

TSMC, Apple ve Qualcomm dahil olmak üzere Amerikan şirketleri için işlemciler üreten dünyanın en gelişmiş çip üreticisidir. Firma Apple’ın A ve M serisi yongalarını üretiyor ve dünya yarı iletken pazarının yüzde 50′sinden fazlasını geliştiriyor.

GCM Yatırım Banner

ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine atıfta bulunan Liu, savaşta kazanan olmayacağını ve herkesin kaybedeceğini söyledi.

Liu, Tayvan’daki olası bir çatışmayı bu yılın başlarında cereyan eden Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline benzeterek, iki çatışmanın çok farklı olmasına rağmen diğer ülkelere ekonomik etkisinin benzer olacağını söyledi. Siyasi liderleri savaştan kaçınmaya çağırdı.

İşgalin Çin, Tayvan ve batı ülkeleri için ekonomik kargaşaya yol açacağını belirten Liu, TSMC’nin Çinli şirketlere de çip sattığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.