Yatırım yapmaya başla!

TSMC, Kirin İşlemcileri Huawei’nin İstediğinden Daha Az Sayıda Üretti

Huawei’nin Mate 40 serisine güç verecek Mate 40 işlemciler sipariş edilenden daha az sayıda üretildi.
TSMC, Kirin İşlemcileri Huawei’nin İstediğinden Daha Az Sayıda Üretti

Çinli teknoloji şirketi Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarının etkisinde. Trump hükümeti Huawei’nin Çin yönetimi ile ortak çalıştığını ve kullanıcı verilerini sızdırdığını her fırsatta dile getiriyor. Bu nedenle ABD’li şirketler başta olmak üzere ülkenin teknolojisini kullanan başka şirketlerin Huawei ile ticaret yapması engelleniyor.

Bilindiği üzere Huawei dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri konumunda ve pek çok şirketin müşterisi. Huawei’nin müşterisi olduğu şirketlerden birisi ise Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC olmakta. Geçtiğimiz aylarda yaptırımlar nedeniyle TSMC ile Huawei’nin arasındaki ticaretin kesilmesi söz konusu oldu.

Daha önceden siparişi verilmiş olan Kirin 1000 serisi işlemciler son kez Huawei telefonlara güç verecek. Bu işlemciler Mate 40 serisinde kullanılacak. Ancak gelen son haberler TSMC’nin Huawei’nin sipariş ettiğinden daha az işlemci ürettiği yönünde.

TSMC Siparişleri Teslim Etmeye Hazırlanıyor

TSMC Siparişleri Teslim Etmeye Hazırlanıyor

ABD hükümetinin aldığı karar ile Huawei ile TSMC arasındaki ticaret 15 Eylül tarihinden itibaren kesilmiş oldu. Çinli şirketin daha önceden verdiği Kirin 1000 yongaları ise şirkete teslim edilecek. ancak TSMC’nin üretim hedefi olan 15 milyon seviyesine ulaşılamadı.

Tayvanlı şirket verilen siparişin 8.8 milyon adedini üretebildi. 6.2 milyon Kirin 1000 yongası ise üretilmemiş olacak. Bu durum nedeniyle Huawei’nin nasıl bir sıkıntı yaşayacağı bilinmiyor. Bununla beraber sayıların şirkete yakın kaynaklar tarafından sızdırıldığı ve kesin bir açıklama olmadığını belirtmek gerekiyor.

TSMC’nin yongaları 5 nm mimarisi ile geliştirildi. Bu da önceki işlemcilere göre daha yüksek performans ve düşük güç tüketimi elde edileceği anlamına geliyor. Huawei ürün tedarik sorunun yanı sıra yeni nesil telefonlarında Google servislerini kullanamıyor. Bu da telefonların küresel pazarda rekabet etmesini zorlaştırıyor.

ABD, SMIC’i Yasakladı

ABD, SMIC’i Yasakladı

ABD’nin Çinli şirketlere uyguladığı ambargo Huawei ile sınırlı olmuyor. Sektörün önde gelen yarı iletken üreticisi SMIC de ambargo listesine girdi. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin dev yonga üreticisini kara listeye ekleyeceği gündeme gelmişti. ABD Ticaret Departmanı tarafından yapılan düzenleme ile SMIC kara listeye girdi.

Bu karar ile beraber ABD’li şirketlerin SMIC ile ticaret yapabilmesi için lisans almaları gerekecek. SMIC’in yasaklanmasının sebebi ise Huawei’de olduğu gibi Çin ordusu ile yakın ilişkiler olması gösteriliyor. Çinli şirket halihazırda 14 nm ve sonrasında 12 nm mimarisine geçiş yapmayı planlıyor.

İlerleyen dönemde ise 7 nm ve 5 nm mimarisi plan dahilindeydi. Şirketin pek çok üretim bileşeninin ABD’den geliyor olması nedeniyle yaptırımlar oldukça etkili olacaktır. Bunun yanında SMIC’in Hollanda merkezli ASML ile yakın ilişkileri olduğu biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum