Yatırım yapmaya başla!

TSMC İşlemcilerin Performansını Artıracak Geleceğin Mimarilerine Dair Açıklamalarda Bulundu

Yarı iletken üreticisi TSMC, 5 nm ve 3 nm mimarileri ile geliştirilecek yongalara dair açıklamalarda bulundu.
TSMC İşlemcilerin Performansını Artıracak Geleceğin Mimarilerine Dair Açıklamalarda Bulundu

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Tayvan merkezli TSMC, işlemci pazarında çok büyük bir paya sahip olmakta. Günümüzde gerek bilgisayar işlemcileri gerekse akıllı telefonların işlemci yongalarının büyük bölümü TSMC tarafından üretiliyor.

Gelişen teknoloji ve yapılan Ar-Ge çalışmaları ile beraber her geçen gün daha yüksek performansa sahip işlemciler geliştiriliyor. Snapdragon, Exynos, Kirin, A Bionic gibi yaygın olarak kullanılan işlemcilerin yongaları TSMC imzalı. Şirket düzenlediği etkinlikte önümüzdeki süreçte üretilecek yongalara dair açıklamalarda bulundu.

Technology Symposium adlı etkinlikte 5 nm mimarili yongalar ve daha sonrasındaki 3 nm süreci ile üretilecek yongalara dair önemli açıklamalar yapıldı. 5 nm mimarili yongaları kullanacak ilk şirketler arasında Ryzen serisi işlemciler ile adından söz ettiren AMD yer alıyor.

TSMC’den Gelecek Yongalara Dair Açıklama

TSMC’den Gelecek Yongalara Dair Açıklama

Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi 5 nm mimari ile geliştirilen işlemcilerin daha önceki modellere göre daha yüksek performans sunduğu belirtiliyor. Yeni mimari ile geliştirilecek işlemciler ile bir önceki yongalara göre performans artışı yüzde 15 oranında olacak.

Ayrıca yüzde 30 oranında daha düşük güç tüketimi elde edilecek. Bu işlemcilerin ilk müşterileri ise AMD ve Huawei oldu. Ancak ABD yaptırımları nedeniyle ilerleyen dönemde Huawei ile TSMC ticaret yapamayacak. Önümüzdeki günlerde tanıtılacak Mate 40 serisinde yer alacak Kirin işlemciler ile Huawei ile TSMC arasında son kez ticaret yapılmış olacak.

AMD’nin 2022 yılında piyasaya süreceği Ryzen 6000 serisi işlemciler 5 nm mimarisi ile üretilecek. TSMC’nin müşterileri arasında Nvidia ve Intel gibi teknoloji devleri de yer alıyor. Şirketin daha sonraki dönemde de 3 nm mimarisi ile geliştirilmiş yongaları piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu yongalarda da 5 nm’ye göre yüzde 15’e varan bir performans artışı ve daha düşük güç tüketimi elde edilecek.

Daha uzun vadede 2 nm mimarisine sahip işlemci yongaları TSMC tarafından piyasaya sürülecek. Şirket bunun için yeni bir fabrika kurmaya hazırlanıyor. Bu fabrikada 8 bin kişinin istihdam edileceği belirtiliyor. Bu süreçler sayesinde Qualcomm, Apple ve Samsung gibi şirketler ilerleyen dönemde çok daha yüksek performansa sahip işlemciler tanıtabilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum