Yatırım yapmaya başla!

TSMC, Huawei ile Ticaretinin Kesilmemesi için Çözüm Arayışında

Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC, ABD yaptırımlarından dolayı Huawei ile olan ticaretinin kesilmesini istemiyor.
TSMC, Huawei ile Ticaretinin Kesilmemesi için Çözüm Arayışında

Teknoloji dünyası geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei ile ABD arasındaki gerginliği takip ediyor. Çinli şirket hem telekomünikasyon hem de akıllı telefon pazarında son yıllardaki yükselişi ile tüm dikkatleri üzerine topluyor. Bununla beraber şirketin Çin hükümeti için casusluk faaliyetleri yürüttüğü iddiasıyla ABD hükümeti tarafından yaptırımlar uygulanıyor. Alınan kararlar gereği ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapabilmesi için lisans alması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD yönetimi Huawei’ye yönelik yaptırımların kapsamını daha da genişletecek bir karar aldı. Buna göre ülkenin teknolojisini kullanan başka uluslararası şirketlerin de Huawei ile ticaret yapmak için ABD’den lisans alması gerekecek. Bu kararın doğrudan Huawei ile TSMC arasındaki ticareti etkilediğini söylemek mümkün. TSMC ise Huawei ile olan ticaretinin kısıtlanmaması için çözüm arayışlarına başladı.

TSMC Gelirleri Düşebilir

TSMC Gelirleri Düşebilir

Tayvan merkezli TSMC dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi konumunda bulunuyor. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri olan Qualcomm, AMD, Apple, Nvidia, Samsung ve Huawei gibi pek çok şirketin kullandığı işlemci yongaları TSMC tarafından üretiliyor. Araştırmalara göre TSMC’nin toplam gelirlerinin yüzde 60’ı ABD’li şirketlerden sağlanıyor. Yüzde 20’lik pay ise Çinli şirketler tarafından elde ediliyor.

Huawei’ye yönelik yaptırımlar nedeniyle TSMC’nin gelirlerinde önemli bir kesintinin yaşanabileceği belirtiliyor. Olası bir yaptırım ihtimaline karşı açıklamalarda bulunan TSMC Başkanı Mark Liu, “Bir çözüm bulacağımıza eminim. Zorlukların birer birer üstesinden gelebiliriz.” ifadelerini kullandı. Tayvanlı şirket daha önce yeni fabrika kurulması için ABD’de 12 milyar dolar yapma hazırlığında olduğunu açıklamıştı.

Şirketin ABD Ticaret Bakanlığı ile görüşme yaptığı ve izin çıkması halinde Huawei ile olan ticaretin bitebileceği konuşuluyor. Huawei’nin Kirin serisi işlemci yongaları TSMC tarafından üretiliyor. Olası bir anlaşmazlık durumunda Çinli şirketin yeni tedarikçi bulması gerekecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum