Yatırım yapmaya başla!

TSMC Performans İyileştirmelerinin Olacağı Yeni Bir Yonga Mimarisi Geliştirecek

TSMC’nin önümüzdeki süreçte 3 nm öncesinde 4 nm mimari ile geliştirilmiş yongalar üretmesi bekleniyor.
TSMC Performans İyileştirmelerinin Olacağı Yeni Bir Yonga Mimarisi Geliştirecek

Günümüzde akıllı telefon ve bilgisayar gibi ürünlerin performansını belirleyen başlıca donanım işlemciler olmakta. Mobil cihazların hızla gelişmesinde geliştirilen işlemcilerin önemli bir paya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Akıllı telefonların büyük bölümünde Qualcomm, MediaTek imzalı işlemciler kullanılıyor.

Apple ve Huawei ise sırasıyla A serisi ve Kirin işlemcilere kendi telefonlarında yer veriyor. Tüm bu işlemcilerin ortak noktası ise tek bir yonga üreticisinin elinden çıkıyor olması. Aynı şekilde AMD ve Nvidia gibi şirketlerin de yongaları TSMC tarafından geliştiriliyor.  Tayvan merkezli dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC bu yongaları üretiyor. Yeni nesil amiral gemilerinde 7 nm mimarisine sahip işlemci yongaları bulunuyor.

TSMC önümüzdeki yıllar için bu mimariyi daha da geliştirecek planlar yapmaya başladı bile. Apple ile TSMC bu konuda yeni bir anlaşma yaptı ve A16 işlemcilerin 3 nm mimarisi ile üretilmesi planlanıyor. Ancak bu işlemcilerin öncesinde TSMC’nin alternatif bir planı daha olduğu öğrenildi.

TSMC 4 nm Mimarili İşlemci Geliştirecek

TSMC 4 nm Mimarili İşlemci Geliştirecek

Geliştirilen işlemcilerin fabrikasyon süreçlerinde yaşanan değişimler performanslarının artmasına neden oluyor. TSMC’nin bu yıl 5 nm mimarili yeni yongaları üreteceği biliniyor. Bu yongalarda 7 nm mimarili modellere göre daha fazla transistör bulunuyor. 7 nm mimariye sahip yongalarda 91.2 milyon transistör bulunuyor. 5 nm ile bu sayı 171.3 milyona çıkacak. Bu da düşük güç tüketimi, düşük ısı ve daha yüksek performans anlamına geliyor.

Apple ve Huawei gibi şirketler şimdiden 5 nm ile üretilmiş yongaların siparişlerini vermeye başladı. 2023 yılına kadar 3 nm ile geliştirilmiş işlemcilerin piyasada yer alması bekleniyor. Ancak bunun öncesinde 4 nm ile geliştirilen yeni bir sürecin olduğu öğrenildi. TSMC bu arada 5 nm’ye göre performans iyileştirmelerinin olduğu bir ara model geliştirecek. Yonga üreticileri her iki yılda bir transistör yoğunluğunu iki katına çıkarıyor.

Uzun yıllardır bu gelenek sürüyor ancak mimari küçüldükçe bunu yapmak epey zorlaşmaya başladı. TSMC’nin en büyük müşterilerinden biri ise Huawei olmakta. Çinli şirketin ABD yaptırımlarından dolayı TSMC ile olan ticaretinin kesintiye uğraması söz konusu. Tayvanlı şirketin böyle bir ihtimale karşı çözüm arayışında olduğu biliniyor. Diğer yandan yarı iletken üreticisi Samsung da 3 nm mimarili yongalar üzerinde çalışmaya başladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum