Yatırım yapmaya başla!

TSMC İşlemci Performanslarını Yükseltecek 3 nm Mimarisinin Geleceği Tarihi Açıkladı

TSMC’nin 3 nm mimarisi ile üretilecek işlemcileri 2023 yılına yetiştireceği belirtiliyor.
TSMC İşlemci Performanslarını Yükseltecek 3 nm Mimarisinin Geleceği Tarihi Açıkladı

Gelişen teknoloji ile beraber akıllı telefonlar her geçen gün daha yüksek performans sunan ürünler haline geliyor. Bu da milyonlarca kullanıcının daha iyi bir deneyim almasını sağlıyor. Mobil cihazların performansını belirleyen başlıca donanımlar arasında ise işlemciler gelmekte. Qualcomm, MediaTek, Samsung, Huawei ve Apple gibi teknoloji devleri geliştirdikleri işlemciler ile akıllı telefonların performansını belirlemede önemli rol oynuyor.

Bu şirketlere ait işlemcilerin çipsetleri ise Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC’de geliştiriliyor. Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi olarak bilinen TSMC, bu yılın ilk çeyreğinde 5 nm mimarisine sahip işlemciler ile karşımıza çıkmıştı. Üretim mimarisi düştükçe daha yüksek performanslı işlemciler geliştiriliyor.

5 nm mimarisi Apple’ın A14 Bionic ve Snapdragon 875 modellerinde kendisini gösterdi. Bu modeller amiral gemisi modellerde kendisine yer buluyor. Diğer yandan TSMC, 3 nm mimarisine dair çalışmalarını sürdürüyor. Şirket bu işlemcilerin ne zaman akıllı telefonlarda yer alacağını açıkladı.

TSMC’den 3 nm Açıklaması

TSMC’den 3 nm Açıklaması

Mimarisinin geliştirilmesi ile beraber işlemcilerde daha yüksek performans ve düşük güç tüketimi elde ediliyor. Bu da telefonların kullanım deneyimini iyileştirmede önemli rol oynuyor. 3 nm mimarili işlemciler için çalışmaların başladığını açıklayan şirket 2023 yılını işaret ediyor. Şirketin CEO’su Wei Cheija yaptığ açıklamasında 3 nm çip sürecinde bir sorun yaşamadıklarını ve önceki nesillerde olduğu gibi Fin-FET teknolojisinden yararlanacaklarını söyledi.

Deneme sürecinin 2021 yılında başlaması beklenirken 2022 yılının ikinci yarısında üretime başlanması planlanıyor. 2023 yılında ise 5 nm mimarisi ile üretilmiş işlemcilerin akıllı telefonlarda yer alacağı ifade ediliyor. Bu işlemcileri kullanacak ilk akıllı telefon üreticisinin ise Apple olacağı belirtiliyor. ABD’li teknoloji devi iPhone 15 serisinde bu yongalar ile karşımıza çıkabilir.

Şüphesiz o yıl Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi şirketler de amiral gemilerinde bu mimariye sahip işlemcilere yer vermiş olacaktır. 3 nm mimarisinde daha fazla transistör kullanılıyor. Transistörler arasındaki mesafenin azaltılması ile bu mimari yükseltilmiş oluyor. Düşük güç tüketiminin etkisiyle daha az çalışma sıcaklığı elde ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum