Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası 661 Milyon Lira Net Kar Elde Etti

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından dün yapılan açıklamaya göre; banka geçen yıl 661 milyon lira net kar elde etti. İşte detaylar;
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası 661 Milyon Lira Net Kar Elde Etti

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre; bankanın toplam varlıkları 2018 yılının sonu itibarıyla 38,3 milyar liraya ulaştı. Bankanın karşılık öncesi net faaliyet karı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artış gösterdi ve 1,3 milyar liraya ulaştı. Net dönem karı ise yüzde 11 oranında artarak 661 milyon liraya ulaştı.

Verileri ile göz dolduran bankanın, 2018 yılında nakdi ve gayrinakdi kredileri ile reel sektöre 2 milyar dolar destek sağladığı biliniyor.

Banka 2 Milyar Dolar Destek SağladıToplam kredileri, yıllık bazda yüzde 26 oranında artışla 2018 yılı sonu itibarıyla 28,2 milyar lira seviyesine ulaştı. Yıl sonu itibarıyla özkaynakları ise 4,7 milyar liraya yükseldi. Sermaye yeterlilik oranı ise düzenleyici otoritenin öngördüğü seviyenin üzerinde bulunurken, yüzde 16,2 düzeyine işaret etti.

Bilanço açıklamasında konuşan Genel Müdür Suat İnce, TSKB’nin 68. faaliyet yılında Türkiye’nin kalkınmasına ve sürdürülebilir büyümesine çok yönlü katkısını stratejik hedefleri doğrultusunda kararlılıkla devam ettiğini vurguladı. İnce, 2018 yılında olağanüstü olayların yaşandığına dikkat çekerken, piyasadaki dalgalanmaların üstesinden kararlı ve güçlü politikalarla gelindiğini belirtti. Ekonominin güçlü temelleri ile önemli yatırım fırsatları sunduğunu belirten İnce, ülkenin geleceğine umutla bakmaya ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu desteği sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Suat İnce, özel sektörün ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak için hem finansman hem de danışmanlık alanında çalıştıklarını söyledi.

Özel Sektöre Destek için Çalışmalarİnce, “Son dönemde uygulamaya koyduğumuz stratejilerimiz ve öncüsü olduğumuz sürdürülebilir bankacılık felsefesi, bizi hedeflerimize her geçen yıl daha da yaklaştırıyor. Bu yıl proaktif bir yaklaşımla kredi izleme faaliyetlerine ağırlık verirken, bilanço yapımızı her zamanki gibi sağlam tuttuk. 2018 yılında kaydettiğimiz gelişmeler, stratejilerimizin doğruluğunun yanı sıra yerli ve yabancı paydaşlarımızın tercih ettikleri bir iş ortağı olmayı sürdürdüğümüzü güçlü bir biçimde teyit etti,” ifadelerini kullandı.

Banka, 2018 yılının Ocak ayında 350 milyon dolar tutarında, 5 yıl vadeli ve sabit faizli Eurobond ihracı gerçekleştirdi. İnce bunu hatırlattı ve Türkiye’de ilk ihraçlar arasında yer alan bu işlemin, 1,1 milyar dolar ile ihraç tutarının 3 katının üzerinde talep topladığına dikkat çekti.Küçük ölçekli 135’in üzerinde yatırımcının ihraca talep gösterdiğini ve bunların yüzde 40’ının daha önce TSKB ihraçlarında yer almayan yeni yatırımcılar olduğunu da söyledi.

İnce, TSKB ihraçlarının farklı yatırımcı kitlelerinde uyandırdığı ilgi açısından memnuniyet verici olduğunu da ifade etti.

İhraçlara Farklı Yatırımcı Kitleleri GeliyorTSKB, Haziran ayında Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası ile 400 milyon dolar tutarında Kapsayıcı Finansmana Erişim Projesi kredi sözleşmesini imzaladı. İnce, sağlanan bu kaynağın banka tarihinin en yüksek tutarlı kredi niteliğinde olduğuna dikkat çekti. Kredinin ise iki ana temayı hedef belirlediğini ifade etti.

Bunlardan ilkinin, kadının işgücüne katılımını özendirmek ve uygun çalışma ortamı sunan özel sektör firmalarının finanse edilmesi olduğunu belirtti. Kredinin ikinci temasının ise yaşamlarına Türkiye’de devam eden geçici koruma altındaki mültecilerin yoğunlukla bulunduğu bölgelerde faaliyet gösteren özel sektör firmalarının desteklenmesi olduğunu vurguladı.

TSKB’nin 2018 yılında kaynak zenginleştirme ve çeşitlendirme anlamında önemli bir adım attığının da altı çizildi.

Kaynak Zenginleştirme için AdımlarSuat İnce, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile imzalanan 200 milyon dolarlık Sürdürülebilir Enerji ve Altyapı Kredisi ile Türkiye genelinde firmaların gerçekleştirecekleri yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, ulaşım, enerji iletimi, atık su yönetimi ve telekomünikasyon yatırımlarına finansman sağlayacaklarını açıkladı.

Anlaşmayı benzerlerinden ayıran en önemli özelliğin ise AIIB’nin bu kredi ile ilk defa özel sektör yatırımlarına aktarılmak üzere bir bankaya kaynak sağlamış ve iş ortağı olarak TSKB’yi seçmesi olduğu belirtildi. İnce, bankanın sektörün açık ara farkla en nitelikli ve donanımlı insan sermayesine sahip olduğunun da altını çizdi.

TSKB, danışmanlık çözümleriyle 2018 yılında 20’yi aşkın sektörde 63 danışmanlık projesini tamamladıklarını kaydetti.

Danışmanlık Çözümleriyle 63 Proje TamamlandıDanışmanlık hizmeti, müşterilerin uzun vadeli iş ortağı olmak ve onlara fikri katma değer sunmak için özel bir alan olduğu vurgulandı. Bankanın bu alandaki iddialarını ise geleceğe kararlı bir şekilde taşıyacakları bilgisi alındı. İnce, gelecek dönemde yeni bir toparlanma ve büyüme evresine girerek ekonomik aktörlerin katma değeri yüksek danışmanlık hizmetlerin artan oranda ihtiyaç duyacaklarını düşündüklerini de belirtti.

İnce, istihdamın kültür ve sanatın, yaşam kalitesinin ve yenilikçi uygulamaların yaygınlaşmasına destek vermenin, bankanın sürdürülebilir bankacılık anlayışının bir tamamlayıcısı olduğu belirtildi. Bu alanda gerçekleştirdikleri işbirlikleri hakkında da detaylar verdi. 2019 yılında her türlü kaynağı sürdürülebilir bankacılık ve kapsayıcılık ana prensipleri dahilinde istihdam, ihracat ve katma değer yaratan sektörlere tahsis ederek, ekonomiye ve reel sektöre desteğini devam ettireceklerini de ifade ettiler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum