Yatırım yapmaya başla!

TSE ve TÜRKAK ile Azerbaycan Gıda Güvenliği Enstitüsü İş Birliği Protokolleri İmzaladı

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ile Azerbaycan Gıda Güvenliği Enstitüsü arasında işbirliği protokolleri imzalandı. İşte detaylar;
TSE ve TÜRKAK ile Azerbaycan Gıda Güvenliği Enstitüsü İş Birliği Protokolleri İmzaladı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 2. Uluslararası Gıda Güvenliği Konferansı gerçekleştirildi. Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Ahmedov, Tarım Bakanı İnam Kerimov, Gıda Güvenliği Ajansı Başkanı Goşgar Tehmezli, ABD, Sırbistan, Gürcistan ve Kazakistan gibi ülkelerden gıda güvenliği alanındaki kurumların üst düzey yetkilileri konferansın açılış toplantısına katılım gösterenlerdendi.

Konferansta Türkiye’yi temsil eden isimler ise TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, TÜRKAK Genel Sekreter Vekili Orbay Evrensevdi ve Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Mümtaz Sinan oldu. Gerçekleştirilen konferans kapsamında Azerbaycan Gıda Güvenliği Ajansı’na Bağlı Gıda Güvenliği Enstitüsü ile TSE ve TÜRKAK arasında iş birliği protokolleri imzalandı.

TSE Başkanı Prof. Dr. Şahin, TÜRKAK Genel Sekreter Vekili Evrensevdi ile Azerbaycan Gıda Güvenliği Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Sadig Memmedov protokollere imza atan isimler oldu.

TSE Başkanı Adem ŞahinGıda sektöründeki uzun yıllara dayalı bilgi birikimlerini kardeş ülke Azerbaycan’la paylaşmayı amaçladıkları TSE Başkanı Prof. Dr. Şahin tarafından, imza töreni sırasındaki konuşmada ifade edildi. Şahin, bunlarla birlikte tarladan sofraya her aşamada gıda güvenliğinin sağlanması ve ilgili tüm taraflara devletin bu garantiyi vermesinin önemli olduğunu vurguladı.

Şahin bunlara ek olarak, “Mevcut laboratuvarların yenilenmesi, yenilerinin kurulması, her türlü teknik desteğin sağlanması, ISO 22000 gibi uluslararası standartlara entegrasyon, personelin yeterliliğinin artırılması gibi konuları içeren protokolün hayırlı olmasını diliyorum. Bu anlaşma ile ileriki dönemdeki iş birliğinin temelini atmış oluyoruz.” dedi.

Basın mensuplarına yaptığı açıklamada da özellikle dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile işbirliklerinin geliştirilmesine çok önem verdiklerini belirten Şahin, eğitim, laboratuvar altyapısı, piyasa izleme ve gözleme, piyasa denetimi konusunda birikimlerin paylaşılması amacıyla bu anlaşmanın imzalandığını dile getirdi.

Şahin, Azerbaycan ile İşbirliklerinin Geliştirilmesine Çok Önem Verdiklerini BelirttiBunlara ek olarak “ Karşılıklı personel eğitimi, laboratuvar altyapısının geliştirilmesi, iki ülke arasında ticarete konu olacak gıda ürünlerinin karşılıklı belgelendirilmesi gibi konularda altyapı hazırlanmış olacak.” şeklinde bir bilgilendirme de yaptı.

Diğer yandan,TÜRKAK Genel Sekreter Vekili Evrensevdi de konuyla ilgili olarak, Azerbaycan ile birikimlerini paylaşacaklarını, Azerbaycanlı ilgili kurumlara akreditasyon ve eğitim desteği imkanı sunacaklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum