Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trump’ın Evine Baskın: ABD 3. Dünya Ülkesine Döndü

FBI ajanları, eski ABD Başkanı Trump’ın evine Beyaz Saray’a ait gizli belgeleri bulmak için gece yarısı baskın yaptı. Hukukçular bu durumu nasıl yorumladı?
Trump’ın Evine Baskın: ABD 3. Dünya Ülkesine Döndü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yaptığı açıklamalar ve aldığı sansasyonel kararlarla, görevde olduğu zaman kadar sonrasında da gündemden düşmeyen Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın evine baskı düzenlendi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), dün Trump’ın Florida’da bulunan Mar-A-Lago malikanesine gece saat 02.00 sularında baskın yaptı.

Trump, yaptığı ilk açıklamada evinin FBI ajanları tarafından işgal edildiğini, daha önce hiçbir ABD başkanının başına böyle bir şey gelmediğini söyledi. Evine habersiz şekilde yapılan baskının gerekli ve uygun bir şey olmadığını ifade eden Trump, FBI ajanlarının kasasını bile kırdıklarını belirtti.

Yaşanan durumu millet için karanlık zamanlar olarak nitelendiren Trump, “Bu, savcılığın görevi kötüye kullanması, adalet sisteminin silahlandırılması ve özellikle son anketlere dayanarak 2024′te başkanlığa aday olmamı umutsuzca istemeyen ve aynı şekilde Cumhuriyetçileri ve Muhafazakarları durdurmak için her şeyi yapacak olan Radikal Sol Demokratların saldırısıdır.” ifadesini kullandı.

Hukukçular Böyle Bir Baskının Gerekli Olup Olmadığını Tartışıyor

Kaynakların aktardığı bilgiye göre FBI ajanları, Trump’ın evinde Beyaz Saray’da görev yaptığı sırada, Florida eyaletinde gizli kayıt alıp almadığını araştırıyor.

GCM Yatırım Banner

Bazı hukukçular, söz konusu baskının altında yatan nedenin benzeri görülmemiş bir durum olduğunu söyledi. Harvard Hukuk Fakültesi’nde görev yapan Prof. Alan Dershowitz, şu an bildikleri doğrultusunda yapılan uygulamanın çok yanlış ve haksızlık olduğunu belirtti.

Trump’ın o sırada uzakta olduğunu ve bu nedenle hiçbir şeyi yok edemeyeceğini söyledi.

Uzmanlar, daha önce ABD yetkililerinin gizli belgelerle yasaları ihlal ettikleri hallerde, Adalet Bakanlığı’nın daha düşük suçlamalarla uzlaşmayı tercih ettiğini hatırlatıyor.

George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olan Johnathan Turley ise başkanlık kayıtlarının en korkunç davalarda bile genellikle cezai bir kovuşturmaya sebep olmadığına dikkat çekti.

Fox News’te yer alan haberde ise eski bir adalet temsilcisi, ABD Başkanı Joe Biden’ın siyasileşmiş FBI’nın, Trump’ın evine yaptığı baskın ile ABD’yi artık üçüncü dünya ülkesine dönüştürdüğünü söyledi.

Eski bir adalet temsilcisi, sosyalist sol kesiminin ülkelerini yok etmek için her şeyi yapacağını ancak özgürlüğün galip geleceğini bildirdi.

Amerika’da sol koalisyonun dağılmasına tanıklık ettiklerini belirten isim, herkesin birbirini savunması ve ulusu sosyalist terör saltanatından kurtarmanın zamanının geldiğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.