Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Ardından Petrole Stok Darbesi!

Petrol, ABD’de açıklanan stok verilerinin baskısı altında kaldı ve kayıplarını derinleştirdi. Piyasasın bugünkü seyri ve merak edilenler haberimizde;
Trump’ın Ardından Petrole Stok Darbesi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol piyasasında da gözler, bu işlem haftasında ABD Başkanlık seçimlerine çevrilmişti. Merakla beklenen seçim öncesi beklenti, bilindiği üzere Demokrat Parti Adayı Hillary Clinton’un kazanacağı yönündeydi. Lakin büyük bir sürpriz yapmayı başararak yeterli delege sayısı ile Beyaz Saray’ın yeni patronu, Cumhuriyetçi Parti Adayı Donald Trump oldu. Trump’ın başkan seçilmesi piyasaları şaşkınlığa uğrattı. Adeta tepetaklak olan piyasalardan biri de petrol piyasasıydı. Petrol, Trump baskısıyla dünkü işlemlerde yüzde 4.3 oranında oldukça sert bir düşüş yaşadı.

Yılın başından bu yana küresel arz fazlası endişelerine bağlı olarak sert dalgalanmaların görüldüğü petrol piyasası, böylelikle yeni bir çıkmaza daha girmiş oldu. Psikolojik baraj olarak kabul edilen 50 doların altına inen petrol, bugünkü işlemlerde ise kayıplarını giderek derinleştirdi. Petrolünün kayıplarını derinleştirmesindeki temel neden; ABD’de petrol stoklarının bu hafta 2.43 milyon varil düzeyinde artmasıydı. Böylelikle vadeli petrol kontratları, New York piyasasında yüzde 0.5 oranında değer kaybetti.

“Piyasalar, teşvik politikası senaryolarına odaklandılar”

Sydney’de CMC Markets Baş Piyasa Stratejisti Michael McCarthy, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. McCarthy yaptığı açıklamada, piyasaların dünden itibaren Cumhuriyetçilerin iktidarıyla birlikte teşvik politikalarının gelebileceği senaryosuna odaklandığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise McCarthy, piyasalardaki bu tepkinin yalnızca hisse senedi piyasalarında değil, aynı zamanda sanayi emtiasında ve bunun bir parçası haline gelen petrolde de görülmeye başladığını ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında haftanın dördüncü işlem gününde 22 sent düştü. Yaşadığı düşüş sonrası WTI, varil başına 45.05 dolara kadar seviyesine kadar geriledi. Ancak WTI, Hong Kong saati ile 09.15’te bir miktar toparlandı ve 45.07 dolar seviyesinde dengelendi. Hatırlanacağı üzere dünkü işlemlerde WTI, 29 sent değer kazanmış ve varil başına 45.27 dolara kadar yükselmişti.

Ocak vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın dördüncü işlem gününde 9 sent değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası Brent petrol, varil başına 46.27 dolara kadar geriledi. Hatırlanacağı üzere dünkü işlemlerde Brent petrol, 32 sent ya da yüzde 0.7 oranında değer kazanmış ve varil başına 46.36 dolar seviyesine yükselmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar