Yatırım yapmaya başla!

Trump Yönetimi Amazon, Facebook ve Google’ı Antitröst İhlali için İnceliyor!

ABD Başkanı Donald Trump, Amazon, Google ve Facebook’ın antitröst yasaları çiğneyip çiğnemediğini kontrol ediyor. Detaylar aşağıda;
Trump Yönetimi Amazon, Facebook ve Google’ı Antitröst İhlali için İnceliyor!

ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı bir röportajda yönetiminin Google, Amazon ve Facebook’un antitröst yasaları (piyasadaki haksız ya da tekelci sayılan uygulamaları kısıtlayan yasalar) ihlal edip etmediklerine baktığını söyledi.

Avrupa Birliği’nin Temmuz ayında Google’a kestiği 5 milyar dolarlık cezaya gönderme yapan Trump; “Avrupa Birliği Google’ı -sanıyorum milyarlarca dolardı- cezalandırmıştı ve açıkçası bu hoşuma gitmemişti çünkü Google bir Amerikan şirketi. Onların yaptıklarının iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ama eğer bunu yapan biri varsa bu biz olmalıyız” diyerek teknoloji devlerine karşı yasal eylemlerin başlayacağına işaret etti.

Önceki yönetimlerin konuyla ilgili tartıştığını ancak hiçbir zaman eyleme geçmediğini belirten Trump, “şu an sorumlu benim ve olay üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Trump Yönetimi Amazon, Facebook ve Google'ı Antitröst İhlali Üzerinde Çalışıyor Ayrıca konuşmasında; “bu harekete geçtiğimiz anlamına gelmesin ama buna kesinlikle bakıyoruz” diyerek çoğu insanın böyle bir adımı beklediği yönünde görüş bildirdi. İlgili haberde Trump’ın teknoloji devleri hakkındaki yorumlarının şaşırtıcı olmadığı, kendisinin daha önce de söz konusu şirketlerle ilgili memnuniyetsizliğini belli ettiği hatırlatıldı.

Örneğin, kaynaklar Ağustos ayı sonunda Trump’ın ilk kez 3 şirketi antitröst yasaları provoke etmekle suçlayabileceğinin işaretini verdiğini yazmıştı.

TrumpAmazon, Facebook ve Google Antitröst İhlali Açıklaması Daha öncesinde ise ABD Başkanı, teknoloji şirketlerini özellikle de sosyal ağları muhafazakarlara karşı önyargılı olmakla suçlamış, Facebook, Twitter ve Google’ın liberal medyanın promosyonunu yapmakla itham etmişti. Kaldı ki Trump’ın suçlamaları, önde gelen muhafazakar politikacılar, gazeteciler ve uzmanlar tarafından benzer ithamlarla desteklenmişti.

Tüm bunların yanı sıra Trump’ın Amazon ve kurucusu Jeff Bezos’a takıntılı olduğu da biliniyordu. Keza tartışmalı ABD Başkanı daha önce defalarca dünyanın en zengini Bezos’a saldırmış, hem Amazon hem de Bezos’un satın aldığı Washington Post ile ilgili gündeme oturan yorumlar yapmıştı.

Donald Trump Amazon hakkında o kadar çok konuşmuştu ki konuyla ilgili yakın kaynaklar Trump’ın Amazon’a takıntılı olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Zaten Axios’un kurucu ortağı ve genel yayın yönetmeni Mike Allen da bugünkü açıklamasında Trump’ın teknoloji devlerini araştırma konusunda ciddi olduğunu ve bu konu hakkında uzun süredir konuştuğunu vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum