Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Xi ile Yeni Tarife Uygulanmaması ve Huawei’in ABD Ürünlerini Satın Alması için Anlaştı

Trump, Trump, Xi ile Çin’e yeni tarifeler getirmeme ve Huawei’in ABD ürünlerini satın almaşı konusunda anlaştığını söylendi. Detaylar aşağıda;
Trump, Xi ile Yeni Tarife Uygulanmaması ve Huawei’in ABD Ürünlerini Satın Alması için Anlaştı
Yorum

Tüm dünyanın merakla beklediği Trump-Xi toplantısından çıkan sonuç, ticaret müzakerelerine devam edilmesi yönünde oldu. Çin medyasının 80 dakika sürdüğünü bildirdiği toplantının ardından her iki taraf da ayrı açıklamalarda şu anda birbirlerinin ürünlerine karşı herhangi yeni bir tarife getirmeyi planlamadıklarını söyledi.

Trump, toplantının ardından “yeniden yola çıktık” derken, Çin medyası Xinhua toplantı sonucunu, başkanların ülkeleri arasındaki ticaret görüşmelerini eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde yeniden başlatmaya karar vermeleri olarak tanımladı.

Huawei cephesinde Trump, hükümetin teknoloji devine ürün satmasını yasaklayan hükümet kararını tersine çevireceğini söyledi.

Trump,Huawei Kararı Tersine Çevirecek Bununla birlikte Huawei sorununun yalnızca müzakerelerin sonunda çözüleceğini de dile getirdi. Zirve sonrası bir basın toplantısında konuşan Trump; “Huawei’den bahsettik. Bunu sonuna kadar muhafaza etmek zorunda kalacağımızı söyledim. Bununla birlikte izin vereceğim şeylerden biri, Huawei’e ürün satmaya devam edeceğimiz oldu.” Trump ulusal güvenlik sorunu olmayan şirkete satışa izin vereceğini ve Huawei ile ilgili planı daha ayrıntılı tartışmak üzere bir ABD toplantısı yapılacağını da ekledi.

ABD Başkanı, Çin lideri Xi Jinping ile görüşmesinin ardından ayrıca Pekin’in büyük miktarlarda ABD tarım ürünleri alacağını da öngördü.

Trump Çin ABD Çiftlik Ürünü Alacak “Tarifeleri beklemeye alıyoruz ve onlar da çiftlik ürünü alacaklar” diyen Trump, Amerikan okullarına giren Çinli öğrencilerin kısıtlamalarının artırılmasını istemediğini de vurgulayarak onlara tıpkı herkes gibi davranılmasını istediğini söyledi.

Bu arada Çin Dışişleri Bakanlığı detay vermeden her iki taraftan müzakerecilerin belirli meseleleri tartışacağını açıkladı. Açıklamada ayrıca Xi’nin Trump’a ABD’nin Çinli şirketlere adil davranabileceğini umduğunu söylediği bilgisine yer verildi.

Çin Komünist Partisi’nin yönettiği Global Times ise Cumartesi günü erken saatlerde, Trump’ın Paris iklim anlaşmasından çekilmesi gibi örneklere işaret ederek, dünyanın kaprisli ABD eylemlerini kontrol altına alması gerektiğini yazdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu