Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump-Xi Toplantısında Bir Anlaşmaya Varılması Son Derece Olasılıksız

Blackstone CEO’su Steve Schwarzman, Trump-Xi Jinping toplantısında bir anlaşmaya varılmasının son derece olanaksız göründüğünü söyledi. Detaylara aşağıda;
Trump-Xi Toplantısında Bir Anlaşmaya Varılması Son Derece Olasılıksız
Yorum

Blackstone Group’un CEO’su ve kurucu ortağı Stephen Schwarzman, ayın sonundan önce meyve veren bir ticaret anlaşması konusunda umutlu olmak için çok az neden olduğunu söyledi. Trump’ın Çin lideri Xi Jinping ile G-20’de görüşeceğini duyurmasının üzerine gelen açıklamalar dikkat çekti.

Gerçi Schwarzman’ın iyimser olmayan yorumlarına rağmen Trump’ın toplantı uyarısı finansal piyasalar tarafından hoş karşılanmış, devam eden ticaret savaşı nedeniyle temkinli davranan yatırımcılar az da olsa rahatladıklarını göstermişlerdi.

G-20’de bir anlaşma imzalanacağı hususunda iyimser olup olmadığı sorulan Blackstone CEO’su ise yatırımcıları pek memnun etmeyecek açıklamasıyla gündeme geldi.

Blackstone CEO: Trump-Xi Jinping Toplantısında Bir Anlaşmaya Varılması Son Derece Olasılıksız“Bunun son derece olasılıksız olduğunu düşünüyorum çünkü görüşmelerin sona erdiği Mayıs ayından bu yana neredeyse hiçbir şey olmadı” diyen özel sermaye devinin CEO’su, Trump ile Xi’nin üst düzey ticaret yetkililerine bazı ince detaylar üzerinde çalışmalarına izin vermeden önce kavramsal olarak ne kadar uzağa gitmek istediklerine karar vermeleri gerektiğini dile getirdi.
İlaveten; “bir şeyin imzalanma beklentisinin masada olmadığını düşünüyorum” ifadelerini de ekledi.

Halihazırda bir engele çarptıklarını ve gerginliğin arttığının rahatlıkla görülebileceğini bildiren Schwarzman, bunun kısa vadede özellikle iş dünyası topluluğu olmak üzere hiç kimse için işe yaramayacağını kaydederek şunları ekledi:

Blackstone CEO: Trump-Xi Jinping Toplantısı Anlaşma Olmayacak “Bu gerginlikte olan tek şey gerilimin her iki ülkeye de zarar vermesi ve kimin daha çok zarar gördüğü tartışması ilginç ama temelde insanlar normal bir ilişkiye dönmek istiyorlar.” Burada Steve Schwarzman dışında mevcut ve eski Trump yetkililerinin de olası bir G-20 toplantısının, tek başına bir ticaret anlaşmasını sağlamayacağını ama anlaşmaya giden yolda katkıda bulunabileceği yönünde uyarı yaptıkları hatırlatıldı.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross da geçtiğimiz gün verdiği demeçte, anlaşmaya varılmadığı takdirde Trump’ın Çin’e daha fazla tarife uygulamaktan kesinlikle mutlu olacağını söyleyerek ateşkes için olasılığın düşüklüğüne işaret etmişti. Ayrıca G-20’nin 2,500 sayfalık bir anlaşmanın görüşüleceği bir yer olmadığı yorumuyla da beklentileri düşürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu