Yatırım yapmaya başla!

Trump-Xi Görüşmesinin Olumlu veya Olumsuz Sonuçlanmasına Dair Senaryolar

Ticaret savaşlarına tamam mı, devam mı? Trump-Xi'nin bugün akşam yemeğinde bir araya gelmesi planlanıyor, görüşme sonuçlarının olası reaksiyonları şöyle;
Trump-Xi Görüşmesinin Olumlu veya Olumsuz Sonuçlanmasına Dair Senaryolar

Küresel piyasalarda önemle beklenen G-20 zirvesi bugün başlıyor. Trump ve Xi görüşmesinin gerçekleşeceği zirvede, sonuçlara göre piyasalarda reaksiyonlar gözlemleyeceğiz. Bildiğimiz üzere son zamanlarda gerilen bir ABD Çin ticaret hattı var. İki ülkenin karşılıklılı olarak yaptırımları mevcut.

Gelişmesini yakından takip ettiğimiz görüşmenin sonuçlarına göre iki senaryo çizilebilir. Birinci senaryo ABD ile Çin’in anlaşamaya gitmesi. İkincisi  senaryo ise görüşmenin olumsuz sonuçlanması.

Olumlu Gerçekleşen Görüşme Küresel Satışa Kaynak Görülen Bazı Belirsizlikleri Giderebilir

Olumlu Sonuçlanacak Trump-Xi Görüşmesi Küresel Piyasa Belirsizliklerini Gidermeye Yardımcı OlabilirOlumlu gerçekleşen bir görüşmenin sonuçlarını ele aldığımızda, ticari faaliyetler üzerine doğrudan bir yansıma gözlemleyeceğiz. Takibinde sermaye piyasalarında sanayi endeksleri üzerinde değerlenmeler kaydedilebilir. Güvenli liman talebinde azalmaya rastlanacağı gibi dolar ve altında düşüş gözlemlenebilir.

Küresel borsa endekslerindeki satış baskısının göreli zayıflayacağı başlığında piyasalarda yukarı yönde hareketler gözlemlenebilir.

Borsa İstanbul tarafından yorumladığımızda son günlerde dirençlerini test etse de sert kıramayan Borsa İstanbul, XBANK endeksi ile yoğun yukarı grafikler çizmekte. Ancak sanayi sektöründe görülen zayıflık, BIST 100 endeksinin dirençleri test etse de sert kıramamasına kaynak olarak gözlemlenmekte.

Son günlerce ciddi değerlenme kaydetmiş TL‘nin desteğini arkasına alan Borsa İstanbul gösterdiği reaksiyon ile beklentileri karşılamamış olarak görülüyor ve ticaret savaşlarının küresel piyasalar üzerindeki yarattığı baskıdan nasibini aldığı görülüyor.

Olumlu Trump-Xi görüşmesi ile ticaret rahatlama görüleceği gibi yansımasında BIST Sanayi (XUSIN) endeksinde de yukarı yönlü hareketler gözlemlenebilir. XBANK ve XUSIN pozitif ivmesini sertleştirdiği senaryoda ise test edilse de kalıcı olarak kırılamayan direnç bölgelerinde kırılmalar gözlemlenebilir.

Trump-Xi Görüşmesi Olumsuz Sonuçlanırsa Güvenli Liman Talebi ve Ticari Baskılar Artabilir

Trump-Xi Görüşmesi Olumsuz Sonuçlanır İse Güvenli Liman Talebi ArtarOlumsuz sonuçlanacak bir Trump Xi görüşmesi olursa… Öncelikle Başkan Trump’ın son zamanlarda Çin’e karşı ek tarifeler konusundaki katı duruşunu ele alacak olursak, açıklamalarında da gözlemlediğimiz üzere ticari faaliyetler üzerine ciddi yaptırımlar getireceği beklenebilir.

Bu bağlamda piyasalarda görülebilecek reaksiyonlar, güvenilir liman talebindeki artış kaynaklı altın ve dolarda değerlenme gözlemlenebilir.

Dünya finansal piyasalarında görülebilecek hareketlere baktığımızda, Wall Street endekslerinde toparlanmaların ardından gelen kırılma ile son zamanlarda doğrudan satışa maruz kalan endeksler; bilgi teknolojileri ve teknoloji olarak kaydedilmişti. Bu veriye binaen ABD borsalarında oluşabilecek aşağı yöne destekçi olarak, bu endeksleri ve sanayi endekslerini gözlemleyebiliriz.

Ülkemiz varlıklarına yansımasında sanayi faaliyetlerinde hali hazırda ticaret savaşları başlıklı değerlendirilen zayıflık artış gösterebilir ve ilgili şirketlerin hisse senetlerinde yatay veya negatif görüntüdeki tablo istikrarını koruyabilir.

Negatif görüntü küresel piyasalarda da ticaret baskısını tetikleyebilir. Avrupa tarafında AB’nin onayladığı ancak İngiltere Kongresi’nin toplantısının beklendiği Brexit süreci, son günlerde hafif ılımlı bir tablo görünse de bölgedeki endekslerin satışına ve EUR/USD değer kaybına baş rol görülen İtalya süreci ve birde olumsuz bir Trump-Xi görüşmesi piyasalardaki belirsizlik ortamını artıracağı gibi artacak baskının kaynağı görülebilir maddeler arasında gözlemleniyor.

G-20 Öncesi Ons Altın ve USD/JPY’e Bakış

G-20 Zirvesi Öncesinde XAU/USD ve USD/JPY GelişmeleriUSD/JPY tarafında G20 zirvesinde Trump – XI Jinping görüşmesi ile Rusya- S. Arabistan görüşmeleri oldukça önemli olacak. Paritenin 113.06 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalaması takip edilebilecek olası önemli destek noktası olarak değerlendirilebilir. Aşağı yöndeki katılaşan hareket ile  112.22 seviyesinde bulunan 100 günlük ortalamaya kadar bir geri çekilme gözlemlenebilir. USD/JPY 113.380 seviyesinde fiyatlanıyor.

XAU/USD FED Başkanı Powell’ın tutumunda yorumlanan güvercin algısı, sert fiyat hareketini gerektirecek bir açıklama olarak değerlendirilmedi. Yatırıcıların G20 zirvesi öncesinde dolar pozisyonu almak istemediklerini gözlemliyoruz. Değerli metal tarafına baktığımızda Çarşamba ve Perşembe günü yaklaşık 5 $ civarında primleler gözlemlemiştik.

Güncel pariteleri takip etmek için tıklayınız.

Ons altın bugün %0.05‘lik bir değerlenme ile 1.224,53 seviyesinden işlem görmekte. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1.228 $ ve 1.235 $ seviyeleri takip edilecek olası direnç noktaları olarak gözlemleniyor.

Geri çekilmelerin kaydedildiği bir altın paritesi senaryosunda ise 1.215 $ seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1.215 $ noktası olası bir destek olarak gözlemlenebileceği gibi altında gelişecek grafikte 100 günlük hareketli ortalama seviyesi 1.211 $ olası bir destek olarak takip edilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum