Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Vergi Kararını Yasal Bulmayan ABD Medyasında Eleştiriler Arttı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik ek gümrük vergisi kararı Amerikan basınında tartışma yarattı. New Yorker dergisi bu kararın alınması için hiçbir yasal dayanak olmadığını belirtti.
Trump’ın Vergi Kararını Yasal Bulmayan ABD Medyasında Eleştiriler Arttı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’den ithal edilen çelik ve alüminyuma ek vergi kararına tepkiler sürüyor. Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan, gerek bakanlıklardan ve gerekse iş dünyasından olmak üzere herkes söz konusu kararın yanlış olduğunu ve ABD ile ilişkilerin riske gireceğini savunuyor.

Trump’ın Türkiye hakkındaki açıklamalarına bir tepki de ABD’nin önemli dergilerinden biri olan New Yorker’dan geldi. Yayınlanan makalede vergi kararının yasal dayanağının olmadığı vurgulanırken, diğer yayın organlarından da eleştiriler yağıyor.

Amerikan medyası, Trump’ın Türkiye’ye yönelik vergi kararını eleştiriyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada; çelik ithalatını daha da azaltmak ve yerli kapasite kullanımını artırmak için 13 Ağustos’tan itibaren, Türkiye’den ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesini %50 oranında uygulamaya konulacağına karar verildiği bildirildi. Amerikan’ın en önemli dergilerinden The New Yorker, bu kararın yasal dayanağının olmadığını ve Amerikalı üreticileri zora soktuğunu belirtti.

Metal ithalatında vergi oranlarını iki katına çıkarmak için Trump’ın hiçbir geçerli nedeninin olmadığı belirtildi.

Eric Levitz‘in kaleme aldığı makalede, bu durumun rahip Brunson ile ilgili olduğuna, Trump yönetiminin davranışının yanlış bir yöntem olduğuna yer verildi. Yayınlanan yazıda; “Fakat bu durum, yine de Trump’ın son ticari adımı için iyi bir gerekçe değil, çünkü bu adım yasal değil. Konuyu ulusal güvenlik gerekçesine bağlamak, Trump’ın ABD kanunlarını ve Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) kurallarını aşmasının yegane yoluydu.” ifadesi kullanıldı.

Washington Post gazetesi de, ABD’nin bu kararının Türkiye ile olan ilişkileri olumsuz şekilde etkilemesinden başka bir işe yaramayacağını söyledi. Trump’ın bir yandan üreticileri güçlendirmeyi vaat ettiğini, öte yandan bu kararla zarar verdiğini belirten gazete, yapılanın anlaşılamaz olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün yaptığı açıklamada, ABD’nin milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamaması halinde, ortaklığımızın riske gireceğini söyledi.

Erdoğan, uzun zamandır müttefikimiz olan ABD’nin bu tutumunun iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vereceğini, çok geç olmadan bu kararın yanlış olduğunun kavranılıp, bir kenara bırakılması gerektiğini ifade etti.

Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağımızı söyleyen Erdoğan, son yıllarda iki ülkenin ortaklığının ABD tarafından anlaşmazlıklarla sınandığını, Türkiye’nin egemenliğine saygı duymaya başlaması gerektiğini ve milli çıkarlarımızı korumak adına gerekli adımları atacağımızı dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum