Yatırım yapmaya başla!

Trump Venezuela Altın Sektörünü Hedef Alan Yaptırımları İmzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, şimdi de Venezuela'nın altın sektörüne yaptırım getirilmesi için Başkanlık Kararnamesi'ni imzaladı. İşte detaylar;
Trump Venezuela Altın Sektörünü Hedef Alan Yaptırımları İmzaladı

Neredeyse tüm dünyayı hedef alan yaptırımları ile gündemi sürekli meşgul eden Donald Trump, şimdi de Venezuela’nın altın sektörünü hedef aldı. Venezuela’ya altın sektörünü hedef alan yaptırımlar uygulanması için Başkanlık Kararnamesi’ni imzalayan Trump, ABD Hazine Bakanlığına talimat verdi. Venezuela ise Ekim ayının ortasında bankacılık işlemlerine dolar yerine Euro ve yuana geçtiğini duyurmuştu.

Beyaz Saray’ın internet sitesinde yayımlanan Başkanlık Kararnamesi’nde resmen yaptırımlar için Hazine’ye talimat vermiş oldu.

Trump Venezuela için Talimat VerdiKararname’de ABD Dışişleri ile istişare edilerek uygulanacak yaptırım kararının gerekçesi de açıklandı. Buna göre; Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro ve çevresindekilerin ülkenin zenginliklerini kendi çıkarları için kullandığı vurgulandı. Aynı zamanda Venezuela’nın altapısının ve doğal kaynaklarının kötü ekonomi yönetimi ve usulsüz madencilik uygulamaları ile yağmalandığı ve Venezuelalıların temel ihtiyaçlarının yerine getirilmemesi nedeniyle ortaya çıkan bölgesel göçmenlik krizi yaşandığı belirtildi.

Kararnamede ABD Hazine Bakanlığına, yaptırımları altın haricindeki diğer sektörleri de kapsayacak şekilde genişletme yetkisi verildi.

Hazine'nin Kapsamı Genişletme Yetkisi VarYaptırımlar çerçevesinde Amerikanların Venezuela’nın altın sektöründe faaliyet gösteren ve hükümetle direkt ya da dolaylı yoldan aldatıcı işlemler yapan özel ve tüzel kişilerle ticari ilişkilerin yasaklanacağı bildirildi. ABD Hazine Bakanlığının kararname çerçevesinde yaptırım listesine alınacak kişi ve kuruluşları gelecek günlerde açıklaması tahmin ediliyor. Ekonomistler ise bu yaptırımların zor günler geçiren ülke ekonomisinin daha da kötüleşmesine neden olabileceği uyarısında bulundu.

Trump’ın Çin ile olan ticaret savaşında ise yaklaşan G20 zirvesinde bir anlaşmaya varmak için taslak hazırlattığı bilgisi alındı.

Çin ile G20'de Anlaşmak İstiyorÇin yaptırımlarında ise yeni bir anlaşmanın sinyalleri alınmaya başlandı. Trump’ın kabineye Çin ile olası bir ticaret anlaşması hazırlama talimatı verdiği bilgisi alındı. Kaynaklara göre; Kasım ayının ilerleyen dönemlerinde Arjantin’de gerçekleştirilecek G20 ülkeleri zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ticaret konusunda anlaşmaya varmak isteniyor. Ayrıca üst düzey ABD yetkililere potansiyel maddeleri içeren bir taslak hazırlamaya başlanması için talimat verildi.

Trump’ın İran yaptırımlarında da yeni bir gelişme ortaya çıktı ve 8 ülkeye istisna tanınacağı açıklandı.

İran Yaptırımları İstisna DurumlarKıdemli bir hükümet yetkisine göre; ABD aralarında Japonya, Hindistan ve Güney Kore’nin olduğu 8 ülke ile 5 Kasım’da yeniden başlayacak olan yaptırımların ardından İran’dan petrol ithalatına devam etmeleri konusunda anlaşmaya vardı. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Cuma günü hangi ülkelere istisna uygulanacağına ilişkin açıklaması öncesi ismini vermeyen bir yetkili, Trump yönetiminin gelirlerini düşürerek İran ekonomisini zorlama amacının devam ettiğini, ancak petrol fiyatlarının yükselmemesi için bazı ülkelere ayrıcalık tanıdığını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum