Yatırım yapmaya başla!

Borsa, Trump’ın Türkiye Konusunda Senatörlerini Uyarmasıyla 113 Bini Aştı

ABD Başkanı Trump’ın Türkiye yaptırımlarını içeren yasaya karşı çıkması, pozitif seyreden Borsa İstanbul’da yükselişini hızlandırdı.
Borsa, Trump’ın Türkiye Konusunda Senatörlerini Uyarmasıyla 113 Bini Aştı

Yılın son işlem haftasında primli seyreden Borsa İstanbul Pazartesi günü kapanışı 112.175 puandan yaptın. 2018 yılının Nisan ayından bu yana gerçekleşen en yüksek kapanış olan bu seviyenin ardından bu sabah açılışı %0,59 artışla yaptı. Borsadaki yükselişin hızlanmasında ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye yaptırımlarını içeren yasa tasarısına karşı çıkması etkili oldu.

112.839 puandan açılan BIST 100 Endeksi 113.067 puana kadar yükseldi.

Borsa 113 BinAçılışta tüm sektör endeksleri yatırımcısına kazanç getirdi. Saat 10:37 itibarıyla 112.836 puanda işlem gören borsanın hareket aralığı 112.795 – 113.067 puanları oldu. Şu dakikalarda BIST 100 %0,59 artıda hareket ederken önemli alt endekslerden bankacılık %0,72, bilişim %0,69, elektrik %1,06, finansal kiralama faktoring %1,94, inşaat %0,96, kimya %0,32, madencilik %2,18, ticaret %0,93 ve turizm %0,42 primli seyrediyor.

Öte yandan kağıt endeksinin %0,46, sporun ise %0,85 ekside hareket ettiğini görmekteyiz. Analistler küresel piyasaların Noel tatili sebebiyle kapalı olduğunu, bu nedenle yurt içinde de işlemlerin düşük hacimli gerçekleşeceğini hatırlatıyor. Son 20 ayın en yüksek performansını kaydeden borsada teknik açıdan 110.000 seviyesinin destek, 112.500 – 113.400 aralığının ise direnç seviyeleri olarak izlendiğini belirtiyor.

Analistler borsanın bu sabahki yükselişinde ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye yaptırımlarını içeren yasa tasarısına karşı çıkmasının etkili olduğunu aktardı.

Trump Türkiye Yaptırımlarına KarşıBaşkan Trump geçen hafta, tarihinin en yüksek savunma bütçesi olan 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı (NDAA) imzaladı. Söz konusu yasa Türkiye’ye uygulanacak yaptırımları da içeriyor. Trump yasayı imzaladı ancak son alınan habere göre, bu konuda senatörlerini uyardığı ve Türkiye’ye yaptırımların getireceği olumsuz sonuçlara değindiği öğrenildi.

Senatonun onayını bekleyen 7 sayfalık notta, Trump’ın tasarının yasalaşmasıyla birlikte ABD-Türkiye savunma ticaretinin biteceğine dikkat çektiği öğrenildi. Bahsi geçen notta; yasanın Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin artmasına, Türkiye’nin silah tedariki konusunda başka ülkelere yönelmesine sebep olacağı belirtildi. Ayrıca Türkiye’yi NATO’dan dışlamak gibi yorumlanabileceğine de dikkat çekildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir yetkilisi ise NATO’nun Türkiye ile daha güçlü olduğunu savundu. Trump hükümetinin Türkiye konusunda senatörlerine ilettiği bu uyarı, bu sabah pay piyasalarına pozitif yansırken, yurt içi borsası yıl içi zirveyi yeniledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum