Yatırım yapmaya başla!

Trump, TikTok’un Elden Çıkarılması için Tanınan Süreyi 90 Güne Çıkardı

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un satılması için tanınan süreyi 45 günden 90 güne çıkardı.
Trump, TikTok’un Elden Çıkarılması için Tanınan Süreyi 90 Güne Çıkardı

Son yılların en çok konuşulan sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok, milyonlarca kullanıcı tarafından beğeniyle kullanılıyor. Çin merkezli paylaşım uygulaması yapılan araştırmalarda en çok indirilen uygulamaların başında geliyor. Uygulama hızlı yükselişinin yanı sıra ABD hükümetinin uyguladığı yaptırımlarla da adından söz ettiriyor.

Bilindiği üzere TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığı gerekçesiyle ABD yönetimi önemli yaptırım kararları aldı. Başkan Trump, TikTok’un geliştiricisi olan şirket için, “Beni Bytedance’ın, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde harekete geçebileceğine inandıran güvenilir kanıtlar var.” ifadelerini kullanmıştı.

Sosyal medya şirketi bu iddiaları yalanlıyor ancak ABD hükümetinin ulusal güvenlik endişeleri giderilmiş değil. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Başkan Trump’ın ABD’de yasaklanmasını sağlayan bir kararname imzalamıştı. Son olarak kararnamede tanımlanan süre uzatıldı.

TikTok’a Tanınan Süre Uzatıldı

TikTok’a Tanınan Süre Uzatıldı

Geçtiğimiz günlerde Donald Trump’ın imzaladığı kararname ile TikTok’un yasaklanması için 45 gün süre tanındı. Bu süre içerisinde sosyal medya uygulamasının ülkedeki operasyonlarının ABD’deki bir şirkete satılması gerekiyor. Bytedance’ın 15 Eylül tarihine kadar TikTok’u satmaması halinde uygulamanın satılması söz konusu olacak. Teknoloji devi Microsoft’un bir süredir TikTok’un ABD’deki operasyonlarını satın almak için görüşmeler yaptığı biliniyor.

Bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı ve TikTok için tanınan süre 45 günden 90 güne çıkarıldı. Böylelikle sosyal medya platformu için son tarih 12 Kasım oldu. Uzatılan süre ile beraber kararnameye yeni maddeler de eklendi. Buna göre Bytedance’ın 2017 yılında bünyesine kattığı Musical.ly uygulamasındaki tüm uygulamaların silinmesi zorunluluğu getirildi.

Bytedance’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Daha önce de söylediğimiz gibi, TikTok 100 milyon Amerikalı tarafından seviliyor çünkü eğlence, kendini ifade etme ve bağlantı için bir yuva. Önümüzdeki yıllar boyunca platformumuzda içerik oluşturan ailelere neşe ve anlamlı kariyer getirmeye devam etmeye kararlıyız.” ifadelerine yer verildi.

Teknoloji şirketi Microsoft ise 15 Eylül tarihine kadar TikTok’un ABD operasyonlarını satın almayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde şirketin kurucu ortağı Bill Gates, Microsoft’un TikTok yatırımı için ‘zehirli bir kadeh’ tanımı kullanmış ve temkinli konuşmuştu. ABD yönetiminin imzalamış olduğu bu kararname TikTok’un yanı sıra mesajlaşma uygulaması WeChat için de geçerli.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum