Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Ticari Tweetleri Engellenirse Hisse Senetleri Yeni Ralliye Çıkabilirler

Borsanın yeni yükselişler için can attığı ama Trump'ın ticari tweetlerinin bunun önünü kestiği söylendi.
Trump’ın Ticari Tweetleri Engellenirse Hisse Senetleri Yeni Ralliye Çıkabilirler
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa yeni yükselişle yapmak için can atarken, kısa sürede ticaret savaşında ilerleme kaydedilmeye devam etmesi tahmin ediliyor.

Hisse senedi tablolarını izleyen teknik piyasa analistleri; S&P 500 endeksinin geçen hafta 50 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkıp iki pozitif ivme sinyali olan Ağustos ayı yüksek seviyelerinin üzerine çıktıktan sonra hisselerin önceki seviyelerinin üzerine çıkma fırsatı görüyorlar.

Temel analistler için faiz oranlarında olası bir alt, merkez bankasının gevşemesi ve bazı ekonomik verilerde toplanma da dahil olmak üzere hisse senetleri için başka pozitif etkenler var.

Buna karşın negatif etkenlerden biri, ABD ve Çin yetkilileri arasında Ekim ayında yapılması planlanan görüşmelerde ilerleme kaydeden ticaret savaşı.

Eylül Ayı Olumlu Başladı

Eylül Ayı Olumlu BaşladıS&P 500, Temmuz ayı sonundaki yüksek 3.027,98 seviyesinden yaklaşık yüzde 1,7 oranında uzakta. Hisse senetleri ise son zamanlarda teknoloji ve tüketici hisselerindeki güç nedeniyle yükselmiştir. Her iki sektör de tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 2’sinde bulunuyor.

T3Live.com ile ortak olan Scott Redler, “Teknik olarak kendisini kurdu ve şimdi de orada kalması gerekiyor. Tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmek isteyenler S&P 500’ün 2.940 ile 2.955 arasında olmasını istiyorlar. Ne kadar uzun tutarsa 3028’i o kadar yüksek hale getirme olasılığı artar,” ifadelerini kullandı.

Eylül, Ağustos ayındaki düşüşün ardından olumlu ayaklanmalara başladı. Genellikle zayıf bir ay olan Eylül’ün başından beri S&P 500 yüzde 1,7 oranında arttı. Pazartesi günü ise yüzde 0,2 düşüşle 2.978 seviyesinden kapandı.

Hisse senetleri, Pazartesi günü yükselişe geçti, ancak öğleden sonraki işlemlerde yatay seyrettiler. Çünkü teknoloji hisse senetleri, bazı kazanımlardan vazgeçti. Ancak küçük değerliler daha iyi performans gösterdi ve Russell 200 endeksi öğleden sonraki işlemlerde yüzde 1,2 oranında arttı.

Küçük değerli hisseler pazarın en yüksek seviyesine döndükçe geciken ve yükselmesi beklenen bir sektördür. Ağustos ayında endişe verici düşük seviyelere taşınan tahvil faizleri Eylül ayında yükseldi. 10 yıllık hazineler Pazartesi öğleden sonraki işlemlerde yüzde 1,63 verime işaret ettiler.

Yaz Aylarında Fiyatlardaki Ani Düşüş

Yaz Aylarında Fiyatlardaki Ani DüşüşOppenheimer’ın teknik analisti Ari Wald, “Geçtiğimiz haftanın eylemi alım satım bazında anlamlıydı. Ağustos aralığının üstüne çıktığımızda aralığın üst kısmı 2.940 oldu. Sanırım bizim için değer biçilmeyen nokta pazarın döngüsel olarak aşırı satım seviyelerinden çıkması,” ifadelerini kullandı.

Son 52 haftada S&P sadece yüzde 2,75 oranında yükseliş kaydetti. Wald, “Bu kadar küçük bir pazar ilerlemesinden sonra işaret koşullarının daha iyi hale geldiğini ve küresel hisse senetlerinin yükselmeye başladığını görmeye başlıyoruz,” dedi.

Pazarın hala geçen yılın satışlarına tepki gösterdiğini ve şu anda daha yüksek bir hareket pozisyonunda olduğunu söyledi. Wald, “Yağmur yağdığında hala dışarısı ıslak ve 2019’da yaşadığımız şey buydu. Aralık’ta büyük bir düşüş yaşadığımız zaman fırtına 2018’deydi. 2019 esas yapı oldu. Bizim tahminlerimizde yaz fiyatlarda ani bir düşüş olacağı vardı,” dedi.

Wald, yatırımcıların bir tersine pozisyon olarak hareket edebilecekleri konusunda olumsuz bir tutumun olduğunu söyledi. İşlerin düzelme şeklinin, önümüzdeki 12 ay içinde hisse senedi piyasasında güzel bir yükseliş olarak görülebileceğini söyledi.

Trump Tweetleri

Trump TweetleriLeuthold Group’un Baş Yatırım Stratejisti James Paulsen, iş yerinde temel faktörlerin olduğunu, hisse senetlerine yardımcı olan ve bunları en yükseğe çekebileceklerini söyledi.

“Tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın ama sabahın ortasındaki bir tweet geri koyabilir,” diyen Paulsen, ticari başlıkların hisse senetleri için türbülans tarattığını ifade etti.

Stratejistler Donald Trump’tan gelen tweetlerin piyasayı her iki yönde de harekete geçirebileceklerini ve son zamanlarda ticari tweetlerinin pozitif sonuçlardan daha olumsuz olduğunu dile getiriyor.

Paulsen, “Görünüşe göre Trump, Ağustos ayının başlarında tweet attığından beri değişen en büyük şey, küresel ekonomik raporların ortalamada daha iyi hale geldiği,” dedi.

Paulsen ekonomik sürpriz endekslerini izlediğini ve küresel olarak arttığını söyledi. Endeksleri ekonomik verilerdeki eksikliklere karşı ani hareketleri ölçüyor ve olumlu olduklarında borsa için iyi bir haber olarak algılanıyorlar.

“Momentum gelişiyor olabilir. Bununla birlikte durgunluk korkuları çekiliyor. Fiyatlar yükseliyor,” diyen Paulsen, Ağustos ayında faiz oranları çok düşük seviyelere ulaştığında, hareket durgunluğun korkularını yansıttığını ve hisse senetlerinin hareketlendiğini dile getirdi.

Paulsen, ekonomik verilerdeki iyileşmenin merkez bankasının gevşemesinin bir etkisi olduğu için geleceğini söylerken, “FED ve AMB’ye odaklandık, ancak dokuz aydır rahatlama var ve yatırımcılar eve dönmeye başlıyor,” ifadelerini kullandı.

Ancak verim eğrisi dik olmazsa ve ters çevrilirse durgunluk uyarısı olduğu için yatırımcının güvenini zedeleyebileceği konusunda uyarıyor. Kısa vadeli faiz oranları, uzun vadelilerden daha yüksek olduğu zaman verim eğrisi tersine çevrilir. Paulsen, FED’in sürece yardımcı olmak için 50 baz puanlık indirim yapması gerektiğini söyledi.

Merkez Bankalarından İndirim Bekleniyor

Merkez Bankalarından İndirim BekleniyorAvrupa Merkez Bankası bu hafta toplanacak ve halihazırda negatif getirilerini azaltmak ve varlık satın alma programını artırmak için bazı adımlar atması bekleniyor. FED ise gelecek hafta toplanacak ve faiz oranlarının en az çeyrek puan düşürülmesi bekleniyor.

JP Morgan hisse senedi piyasa stratejileri, borsaların yıl sonuna kadar yükselmesini bekliyorlar ve bununla ilgili olumlu nedenlerin bir listesini görüyorlar.

Stratejistlerin yayımladıkları notta, “Daha iyi teknikler, hafif konumlandırma, daha elverişli mevsimler, tam bir hareketsizlik momenti belirtileri, ticaret belirsizliğindeki potansiyel bir düşüş, bu sırada piyasa beklentilerinin önüne geçebilecek ikinci Fed indirimi ve nihayetinde AMB’nin varlık alımlarının yeniden başlaması muhtemel. Bize göre bu hareketin pozitif katalizörleri oalcak,” ifadelerine yer verildi.

ABD Ekonomik Sürpriz Endeksi

ABD Ekonomik Sürpriz EndeksiTondaki değişim ile analistler, hisse senetlerini değiştirme zamanının geldiğini söylüyorlar.

J.P. Morgan stratejistleri notunda, “Döngüsel/Defansif akışlar, fiyat ilgileri ve Değer/Büyüme değerlerinin tümü gergin görünüyor, özellikle de bankalar çevresel yayılımların ima edeceği değerin altında işlem görüyor,” ifadelerine yer verildi.

Stratejistler, “Geçen hafta sektör liderliğinde bir dönüşün üzerimize geldiğini özellikle tahvil getirilerinin daha yüksek etki yaratması durumunda, konjonktürlerin ve bankaların yıl sonuna doğru tercih edilmesi gerektiğini savunduk,” dediler.

Paulsen, FANG hisseleri karşısında daha küçük teknoloji isimlerinde fırsat gördüğünü söyledi. Değişken derecelerde FANG hisseleri olası yeni düzenlemeler ve hatta grup üzerindeki vergiler için devlet denetimine tabi tutulmuştur.

Redler, “Orası hala kolay değil. Döndürme zaman zaman kısır olabilirdi, son iki hafta içinde bulut bilişimin ve yazılım adlarının momentumunu kaybettiğini ve vurulduğunu gördünüz. IPO sektörünün sıcaklığını kaybettiğini de gördünüz. Doğru zamanda doğru yerde olmanız gerekir,” dedi.

Kısaların pek iyi olmadığını söyleyen Redler, en iyi noktaları seçmek ve moda sektörlerde kalmak için hızlı hareket etmeyi sürdürmek için cidden profesyonel olunması gerektiğine dikkat çekti.

Wald, gücü gösteren sektörün, ticaret manşetlerinin iniş ve çıkışlarına rağmen yarı iletken olduğunu belirtti. Yüksek geri kazanılmış olan Philadelphia Semiconductor Index-SOX’un daha büyük bir kopuş belirtileri gösterdiğini söyledi. Wald, boğa piyasasının yükselişine devam etmesi için teknolojiyi beklediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu