Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Ticaret Zaferleriyle Beyaz Saray Artık Tamamen Çin’e Odaklanabilecek!

Uzmanlar; Trump’ın ticaret zaferleri sonrasında Beyaz Saray’ın artık tamamen Çin’e odaklanabileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Trump’ın Ticaret Zaferleriyle Beyaz Saray Artık Tamamen Çin’e Odaklanabilecek!

Donald Trump, uzun süredir gündemi meşgul eden NAFTA meselesinde büyük bir yol edilerek, ABD – Meksika – Kanada arasında imzalanan USMCA anlaşmasını duyurdu. İşte bu noktada uzmanlardan, Beyaz Saray’ın artık Çin’e odaklanmak için çok daha büyük bir alana sahip olduğu yönünde yorumlar geldi.

ABD’nin Çin ile ticaret savaşını daha agresif bir şekilde sürdürebileceği belirtilirken, söz konusu görüşler gerilim daha da artacağına haliyle küresel ekonominin daha da kötü etkileneceğine işaret etti. Stratejistlerin öngörülerine dayanan haberde, ABD’nin Kanada, Meksika ve Güney Kore yaptığı ticaret anlaşmalarının, Washington’un Çin’e karşı daha sert ticaret politikası uygulamasına olanak tanıyacağı kaydedildi.

Bu arada bazı uzmanlar da tarifelerden kaynaklanan Çin ekonomisindeki yavaş büyümenin Pekin’i anlaşmaya itebileceğini söyledi.

Pekin Çin Ekonomisindeki Yavaşlama Ticaret Anlaşması Yapabilir miYine de en yaygın görüş, Çin’in geri adım atmayacağı ve ABD’nin tarifelerine ülkede faaliyet gösteren ABD’li şirketlere düzenleyici engeller getirerek karşılık vereceği yönündeydi. Sonuçta, ABD ile Kanada uzun süren gerilimin ardından Pazar günü bir son dakika anlaşması yapmıştı ve çeyrek yüzyıldan sonra çöküşün eşiğinde olan 1.2 trilyon dolarlık ticaret bölgesini vurmuştu.

Bu anlaşma, Donald Trump ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon arasındaki anlaşmanın ve Washington ile Tokyo arasındaki ticaret müzakerelerinin ardından gelmişti.

Trump Ticaret Zaferleri Çin Savaşı YükselecekTüm bu gelişmelerle ilgili yorum yapan Asya Ticaret Merkezi’nin Başkanı Deborah Elms de; “ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer artık Çin’e tüm dikkatini verebilir. O, Çin ile uğraşmak istiyor. Geri kalan, gerçek şova giden yolda dikkat dağıtmak için yapılan şeyler. Şimdi Lighthizer Çin’e odaklanmak için çok daha iyi bir konumda. Lighthizer’in ABD ticaret politikasına verdiği önem göz önüne alındığında, bu Çin için endişe verici bir yaklaşım” yorumuyla ilgi çekti.

AdMacro stratejisti Patrick Perrett-Green de Washington’un artık Çin’e odaklanabileceğini söyleyerek savaş hatlarının sertleşmeye devam ettiğini belirtmişti.

Uzmanlara Göre Gerilim Artacak İşte bu görüşü destekleyen Deborah Elms ayrıca Trump yönetiminin ticaret görüşmelerindeki sert çizgisinin başarılı olabileceğini fakat bunların Çin’e uygulandığında işe yaramayabileceğini, hatta gerilimi daha da kötü hale getirebileceğini söyledi.

“Trump’ın arkadaşlarınızı ya da komşularınızı zorlama doktrinleri, Kore, Meksika, Japonya ve AB’de öyle ya da böyle işe yaradı. Ancak bence Çin tamamen farklı. Çünkü Trump’ın ve ekibinin Çin’den ne istediği çok açık değil. Çünkü biraz da Çin Trump’ın ne yapabileceği konusunda çok endişelenmiyor” ifadelerini de kullandı.

Center for New American Security isimli düşünce kuruluşundan gelişen piyasa analisti Rachel Ziemba de ABD’nin Çin’e yönelik isteklerinin çok karmaşık göründüğünü dile getirdi. Bu durumu öne sürerek; “iyi bir anlaşmanın neye benzeyeceği belirsiz olduğunda müzakere etmek daha zordur” dedi. Son olarak da ABD ile Çin’in sonunda anlaşmaya varabileceğini ancak bunun kolay ve uzun ömürlü olmayacağını kaydetti. Kısacası, ABD – Çin ticaret savaşı için pek iyimser yorumlar gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum