Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Bir Sonraki Ticaret Saldırısının Açık Hedefi Japonya Oldu!

Küresel piyasalar, Japonya’nın Trump’ın bir sonraki ticaret saldırısının yeni hedefi olduğu yönündeki haberlerle çalkalandı. Detaylar aşağıda;
Trump’ın Bir Sonraki Ticaret Saldırısının Açık Hedefi Japonya Oldu!

Otomobillere ek vergi tehditleri yeniden gündeme gelirken Japonya’nın Trump’ın bir numaralı hedefi haline gelebileceği söylendi. Keza Trump Wall Street Journal’la yakın zamanda yaptığı bir konuşmada, Japonya ile iyi ilişkileri olduğunu belirterek; “tabii ki bu onlara ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini söylediğim zaman bitecek” demişti.

İşte bu noktada, Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nde Asya ekonomisti olan Derek Scissors’ın yorumları dikkat çekti. ABD Başkanı’nın ticaret savaşları yapmaktan hoşlandığını belirten ekonomist, Trump’ın kısa süre önce kaldırdığını duyurduğu NAFTA yerine yeni bir anlaşma imzalanması durumunda bu ülkelerin Amerikan otomobil soruşturmasından muaf tutulacaklarını dile getirdi.

Avrupa Birliği’nin bu tür tarifelerden halihazırda muafiyet kazandığı göz önüne alındığında, Asya’daki önemli bir ABD müttefiki olan Japonya’nın hedef haline gelebileceğini söyledi.

Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nde Asya Ekonomisti Derek Scissors Yorumu Ve ekonomist düşüncesini; “Ulusal güvenlik gerekçesiyle otomobil ithalatı konusunda yapılan bir ABD incelemesi var. Meksika, Kanada ve AB’yi bunun dışına çıkarırsanız, Japonya bu soruşturmanın açık hedefi haline gelecektir” diyerek açıkladı. Ayrıca Trump’ın Japonya’yı vurabilecek diğer alanlara baksa da otomobillerin en olası eylem planı olduğunu belirtti.

Sonuçta Trump yönetimi Mayıs ayında Ticaret Genişleme Yasası’nın 232. bölümü kapsamında otomobil ve kamyon ithalatına yönelik bir ulusal güvenlik soruşturması başlattı.

Trump Japonya'nın Otomobil Sektörünü Vuracak mı Buna göre yönetim, çelik ve alüminyuma getirilmiş olan tarifelerin üzerine, ithal araçlarda ve parçalarda % 25’e varan ek vergi getirmekle tehdit ediyordu. İlaveten yönetim, söz konusu önlemleri Amerikan otomobil üreticilerini koruma ve ticaret açığını azaltma çabalarının bir parçası olarak empoze edip etmeyeceği konusunda bir karara varmaya çalışıyordu.

Nüfus idaresine göre Japonya’nın ticaret dengesizliği, Çin ve Meksika’dan sonra ABD’nin ticaret ortakları arasında en büyük rakamlara sahipti.

ABD ile Japonya Arasındaki Ticaret Dengesizliği Otomobil ve parçalardaki 54 milyar dolarlık dış ticaret açığı ise toplam rakamın dörtte üçünü oluşturuyordu. Ekonomist de söz konusu verilere ilişkin; “bir ticaret açığı, adil olmayan uygulamalardan kaynaklanabilir, fakat Japonya hususunda Trump hükümetinin Japonya’yı neyi yanlış yapmakla suçladığını görmedik, dolayısıyla bu kötü bir iddiadır” dedi.

Scissors ayrıca; “asıl soru başkanın otomobilleri ya da diğer ihraçları pazarlık yapmak için mi yoksa daha geniş bir çatışmaya neden olmak için mi istediği” diyerek, “bence Trump Japonya’dan bir teklif istiyor” yorumunda bulundu.

Nihayetinde daha yüksek tarifelerin, ABD’yi büyük bir pazar olarak kabul eden Toyota, Nissan ve Honda gibi Asyalı otomobil üreticileri için can sıkıcı olabileceği, bununla da kalmayıp tarifeler Japonya ekonomisine zarar verebileceği kaydedildi. Son olarak ise ABD’li ve Japon yetkililerin Trump ile Shinzo Abe’nin Eylül sonunda yapmaları beklenen toplantı öncesine kadar görüşmelere devam edecekleri bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum