Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Ticaret Anlaşması için Bir Ay Süre Tanırken Çin de ABD’ye Üç Koşul Verdi!

Çin, sonunda ticaret savaşını belirlemek için ABD’den ne istediğini açıkça belirtti ve koşullar, anlaşmanın yakın vadede pek mümkün görünmediğine işaret etti.
Trump Ticaret Anlaşması için Bir Ay Süre Tanırken Çin de ABD’ye Üç Koşul Verdi!
Yorum

Çin, sonunda ticaret savaşını belirlemek için ABD’den ne istediğini açıkça belirtti. Cuma günü Washington’da sona eren müzakerelerin ardından geniş kapsamlı bir röportajda Çin medyasına konuşan Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, bir anlaşmaya varmak için üç koşuldan bahsetti.

Bunları; ABD’nin tüm ek tarifeleri kaldırması, Çin’in mal alımları için gerçek talep doğrultusunda hedef belirlenmesi ve anlaşma metninin her iki ülkenin de saygınlığını sağlamak için denk olması ifadeleriyle belirtti. Li’unun üç şartı, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında bir anlaşmaya varılması için yapılması gerekenleri gösterdi.

Donald Trump yönetimi ise Çin’e bir ticaret anlaşması imzalamak ya da ABD’ye tüm ihracatlarına getirilecek vergilerle karşılaşmak konusunda bir ayı olduğunu bildirmişti.

Trump Ticaret Anlaşması için Çin'e Bir Ay Süre Bu tehdit, Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin ürününe getirdiği ek tarifelerin ardından saatler sonra Washington’da yapılacak görüşmelerde ortaya çıktı. Görüşmeler küresel finans piyasaları tarafından yakından takip edilirken, ABD hisseleri müzakerelerin iyi geçtiği yönündeki açıklamaların ardından toparlandı. Liu, her iki tarafın da bazı geçici dirençlere ve dikkat dağıtıcılara rağmen görüşmeleri sürdürmeyi ve gelecekteki toplantıları Pekin’de yapmayı kabul ettiğini dile getirdi. Görüşmelerin bozulduğu yönündeki iddiaları ise reddetti.

Çin tarifelerdeki artışa nasıl karşılık vereceğini henüz açıklamasa da Liu; “Çin halkının, ABD halkının ve tüm dünya halkının çıkarları için bununla mantıklı bir şekilde ilgileneceğiz” dedi.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He Tarife Nasıl karşılık Verecek “Çin korkmuyor, Çin halkı da aynı şekilde. Çin eşitlik ve itibar ile iş birliğine dayalı bir anlaşmaya ihtiyaç duyuyor” ifadeleriyle de devam etti. Öte yandan Liu’nun yorumlarının görüşmelere ilişkin yen bir fay hattını ortaya koyduğunun üzeri çizildi.

Keza ABD’li müzakereciler daha önce Çin’i teknoloji transferi ve diğer konulardaki yasaları değiştirme taahhütlerinden vazgeçme ile suçlarken Liu, ABD ekibinin ticaret dengesizliğini dengelemek için başlangıçta kabul edilenden daha büyük Çin alımlarına zorladığını söyledi. Liu’ya göre Başkan Xi Jinping ve Trump, Arjantin’de görüştüklerinde bir rakam üzerinde anlaşmışlardı ve ciddi konu kolaylıkla değiştirilemezdi.

Çin devlet medyası Xinhua da Cumartesi günü Çin’den yapılacak alım miktarının gerçeğe uygun olması gerektiğini dile getirdi.

Çin Devlet Medyası Çin ABD Alım Miktarı Gerçeği Yansıtmalı Çin ayrıca geçen yıldan bu yana uygulanan tüm ilave tarifelerin kaldırılmasını anlaşmanın ön şartlarından biri olarak görürken ABD’li müzakereciler bazı tarifelerin sürdürülmesini görevlerin yerine getirilmesi için kilit mekanizma olarak görüyorlardı.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer de Cuma günkü açıklamasında, Pazartesi günü 300 milyar dolarlık Çin ürünü tarife planının detaylarını duyuracağını bildirmişti. Bu arada ükselen bir ABD ekonomisinin arkasında yeniden seçilmek isteyen Trump da tarifeleri artırma kararını haklı göstermeye ve işletmeler ile finansal piyasaları bir anlaşmadan uzaklaşmadığı konusunda ikna etmeye çalışıyordu.

Ne var ki bu haftaki görüşmeler, her ikisi de kendi iç politikalarını ve büyüyen uluslararası rekabeti yönlendirmeye çalışırken hükümetler arasındaki farklılıkları daha da vurguladı.

Ticaret Müzakereleri İki Taraf Farklılık VurguladıLiu’nun röportajı, Çin’in egemenliğine zarar vermeyecek bir anlaşmanın gerekliliğinin üzerini çizdi. Gelişmeler ışığında konuşan Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi isimli düşünce kuruluşunun direktörü Ely Ratner, ekonomik gerileme gibi dış etkenler uzlaşmaya zorlanmadıkça bir ticaret anlaşmasının güvenceye alınmasının zorlaşıyor gibi göründüğü şöyle belirtti: “Soru, Çinlilerin geri gelip Trump’ın satabileceği kadar teklif verebilirler mi? Trump’ın yükselişi karşısında bunu yapmalarının zor olacağını düşünüyorum. Bence bu şey devam ettikçe zorlaşıyor ve Trump için politik olarak da güçleşiyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu