Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Çin ile Ticaret Anlaşmasının ABD Çıkarlarını Koruduğundan Emin Olmak İstiyor

ABD Başkanı Trump, Çin ile imzalanacak ticaret anlaşmasının bir süre beklemeye alındığını ve şu an anlaşmanın eşiğinde olunduğunu açıkladı.
Trump, Çin ile Ticaret Anlaşmasının ABD Çıkarlarını Koruduğundan Emin Olmak İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü Fox News’de kendisinine yöneltilen soruları cevapladı. Öncesinde ABD ve Çin’in üst düzey yetkilileri telefonda görüştü. Trump, görüşmenin ardından gündemin en önemli maddesi olup akıllarda soru işaretine neden olan Çin ile ticaret anlaşmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Söz konusu anlaşmanın ABD’nin çıkarlarını en iyi şekilde koruyup korumadığından emin olmak için bir süre beklemeye alınmasının gerektiğini aktardı.

Şu an anlaşmanın eşiğinde olduklarını bildiren Trump, bunun ülkesinin yararına olup olmayacağını izliyor.

Trump Anlaşmanın ABD Yararına Olup Olmayacağını AçıkladıBu açıklamalarıyla Trump, piyasaların merakla beklediği birinci kısım ticaret anlaşmasının tamamlanmaya çok yakın olduğunun sinyallerini verdi. Ticaret anlaşmasının iyi şartlarda güvence altında tuttuğunu bildirdi.

Anlaşmanın bu şekilde bekletilmesiyle çok daha faydalı bir hale geleceğini ifade eden ABD Başkanı, eşit haklar sunan bir anlaşma istemediğini ve ABD’nin daha iyi konumlarda olmasını sağlayacak bir anlaşmanın yapılması gerektiğini açıkça ifade etti.

Trump’ın ticaret anlaşması yapmak gerektiğini açıkladığından bu yana, her iki ülke de anlaşmanın metni ve Çin’in taahhütleri karşılığında ABD’nin tarifelerinin ortadan kaldırılması konusunda sürekli iletişim halinde bulunuyorlar.

ABD ve Çin Sürekli İletişim HalindeTrump, 11 Ekim günü Çin’in ABD’den daha fazla tarım ürünü ithalatı gerçekleştireceği, ABD’nin fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyeceği, para birimi manipülasyonu yapmayacağı ve finans sektöründe açılıma gideceği gibi çeşitli alt başlıkları içeren kısmi bir ticaret anlaşması imzalanacağı konusunda ABD ve Çin’in ortak karara vardığını açıklamıştı.

ABD ve Çin’in görüşmeleri son günlerde daha da içinden çıkılmaz bir karmaşıklığa büründü. Çünkü ABD’nin Hong Kong’daki demokrasiyi savunan protestolara verdiği desteğin Çin’in ABD’nin Hong Kong’daki toplumsal huzursuzluğu beslediğine ilişkin şüpheler oluştu. Basına açıklama yapan Trump, Hong Kong’daki protestocuları desteklediklerini açıkladı.

“Çok önemli bir anlaşmanın nihai sancılarını çekiyoruz. Ticaret alanında bugüne kadar yapılmış en önemli anlaşmalardan biri olacağını söyleyebiliriz. Müzakereler çok iyi gidiyor, ancak biz aynı zamanda Hong Kong’da da işlerin iyi gittiğini görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu