Yatırım yapmaya başla!

Trump Petrol Konusunda Tehditkâr Konuşurken Fiyatlar Yükselişe Geçti

ABD Başkanı Donald Trump, petrol ile ilgili yeni yorumlarda bulunmaya devam ediyor. Şimdi de 100 milyarlarca dolardan vazgeçilmesi halinde petrolün tavan yapacağını söyledi.
Trump Petrol Konusunda Tehditkâr Konuşurken Fiyatlar Yükselişe Geçti

ABD Başkanı Donald Trump, önce Kuzey Kore ile karşılıklı atışması sonra Çin ile başlattığı ticaret savaşları ile küresel ekonomiler üzerinde etkisini her geçen gün artıyor. Ağzından dökülen her bir kelime sonrasında mutlaka birkaç finansal aracın fiyatında etkili oluyor. Şimdi ise petrol fiyatları ile ilgili yorumları ile gündemdeki yerini koruyor.

Trump, Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında Suudi Arabistan ile ilişkilerini gözden geçireceğini ve ağır yaptırımlar uygulayacağını söylemişti. İran yaptırımları ile petrol üzerinde etkili olan Trump, ikinci paket gelmeden 8 ülkenin muaf sayılacağı açıklanmıştı. Trump bu muafiyet ile petrol fiyatlarında yükselişi engellediğini ifade etmişti.

Şimdi ise Trump, Suudi Arabistan ile yapılan ticari anlaşmadan vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Trump Suudilerle Anlaşmadan VazgeçmeyecekBeyaz Saray’da gazetecilere ABD – Suudi Arabistan ilişkileri hakkında açıklamalarda bulunan Trump, ticaret anlaşmalarının süreceğini ifade etti. Aynı zamanda “100 milyarlarca dolardan vazgeçmeyeceğiz. Eğer vazgeçersek petrol fiyatları tavan yapacak dedi,” Şahsi olarak Suudi Arabistan ile bir ticari ilişkisi bulunmadığının da altını çizdi.

Hatta Trump ifadelerini bir miktar sertleştirerek, “Umurumda değil, Suudi Arabistan’ın benimle bir ilgisi yok. Bu ülkeden 100 milyarlarca dolarlık ürün alıyorlar,” ifadelerini kullandı. Suudilere askeri malzeme satılmaması durumunda Riyad yönetiminin ihtiyacını Rusya ve Çin’den karşılayabileceğini de söyleyen Trump, bu iki ülkenin durumdan “çok çok mutlu” olacağını belirtti.

Petrol ise ABD ham petrol stoklarının geçen hafta hiç beklenmedik şekilde gerilemesiyle başlayan düşüşünü durdurdu.

Ham Petrol Stokları Düşüş GösterdiYatırımcıların dikkatlerini, OPEC’in üretim kısıntısına gitmesine ilişkin şüpheler yerine ABD ham petrol stoklarının gerilemesine çevirmesiyle birlikte düşüşünü varil başına 54 dolara kadar sürdürmüştü. Dün ise vadeli petrol kontratları New York piyasasında yüzde 6’nin üzerinde düşüş kaydettikten sonra yüzde 1,7 oranında yükseldi.

ABD’de özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verileri; ham petrol stoklarının geçen hafta 1.55 milyon varil arttığını gösterdi. Çarşamba günü açıklanacak resmi verilerde ise stokların söz konusu dönemde arttığını göstermesi bekleniyor. Londra ve New York’ta dün volatilitesinin 2016 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktığı bir ortamda hisse senetleri ile sert düşüş kaydettiği belirtiliyor. Aynı zamanda ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının yarattığı gerginlikten çekinmeleri nedeniyle aralarında petrolün de yer aldığı riskli varlıklar elden çıkarılmaya başladı.

Ünlü petrol traderı Andy Hall ise petrolün yükselişe hazırlandığını dile getirdi ve arz kısıntısının uygulamaya alınabileceğini söyledi.

Andy Hall Petrol YorumuHall’a göre; OPEC stokların şişmesiyle birlikte büyük bir ihtimalle gelecek 1 – 2 ay içerisinde arz kısıntısını yine uygulamaya alabilir. Hall yorumlarını, küresel arz seviyesini takip etmek için uydu görüntülerini kullanan Orbital Insight Inc.’ye dayandırıyor. Buna göre; OPEC, Avrupa ve ABD’nin petrol stokları geçen aylarda sert bir şekilde yükseldi.

Hall, “Şu noktada risk dengesi bir miktar toparlanmaya doğru meyilli. OPEC’in gelecek bir iki ay içerisinde kısıntıya gitmesi büyük bir ihtimal,” ifadelerini kullanıyor.

Ham petrol CFD’leri bugün yüzde 0,24 oranında yukarı yönlü seyrediyor ve 53,46 dolardan alıcı bulurken, dün 53,36 dolardan kapanmıştı.

Ham Petrol CFD'leri YükselişteOcak vadeli Batı Teksas Petrolü Nymex’te 92 sent yükselişle varil başına 54,35 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 12:56’da 88 sent yukarıda 54,31 dolar seviyesinde seyretti. Dün ise yüzde 6,6 oranında düşüşle 53,43 dolardan kapanış yaptı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 49 üzerinde geziyor.

Ocak vadeli Brent petrolü ise yüzde 1,6 oranında yükselişle varil başına 63,53 dolara yükseldi. Dün yüzde 6,4 oranında düşüşle 62,53 dolar seviyesini kaydetmişti. Bu seviye Aralık ayından bu yana görülen en düşük kapanış noktası olarak gösterdildi. Küresel gösterge petrolü olan Brent, Batı Teksas petrolüne göre 9,22 dolar primli işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum